Kým zvyšok sveta trpí pod náporom nových prípadov nákazy koronavírusom, Nový Zéland oslavuje. Majú za sebou v poradí stý deň bez nového prípadu nákazy koronavírusom.
Ako uváda portál Unilad, premiérka Jacinda Ardern je oslavovaná po celom svete, pretože jej rýchle rozhodnutia v marci, kedy prísne zablokovala krajinu, viedli k tomu, že posledný prípad nákazy koronavírusom zaznamenali naposledy prvého mája. Toto prišlo len 63 dní potom, čo Nový Zéland ohlásil prvý prípad 28. februára. Ako dôvod úspechu tejto krajiny Jacinda uviedla tri hlavné opatrenia. Hraničné kontroly, skoré uzavretie a kontroly prípadov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Výrazne nižšie
Krajina má približne 5 miliónov ľudí, ale Nový Zéland zaznamenal počas pandémie iba 1 219 prípadov a 22 úmrtí. Je to výrazne nižšie ako v mnohých iných krajinách na svete, ktoré majú stále tisíce aktívnych prípadov. Akýkoľvek medzinárodný obchod s Novým Zélandom pol od polovice marca pozastavený, čo bolo opísané ako najprísnejšie hraničné obmedzenie na svete. Urobili tak napriek tomu, že v tej dobe mali len 6 prípadov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Prečo to tak je?
Proferor Michael Baker, epidemiológ z Univerzity v Otago uviedol pre The Sydney Morning Herald, že rozdiel je jednoducho vo vedení a taktiež aj v prístupe k vede. „Ak sa pozriete na tie krajiny na svete, ktoré sú na tom dobre, zvyčajne je to práve v tejto kombinácii,“ povedal. Neskôr 20. marca uzavrela hranice krajiny, ktoré sú dodnes zatvorené, s výnimkou trvalých obyvateľov Nového Zélandu a ich rodinných príslušníkov. Neskôr boli ľudia vyzvaní, aby sa štyri týždne zdržiavali len doma.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Brali to ako varovanie
Jacinda tak urobila potom, čo sa bála, aby Nový Zéland nedopadol ako Taliansko či Španielsko. Mala obavy, že z ich 205 prípadov sa zrazu stane 10 000, keď nezareaguje hneď a radikálne. Nakoniec to zafungovalo a kým oni sa teraz tešia, Austrália stále trpí. Pred pár dňami zaznamenali 20 272 prípadov nákazy koronavírusom a počet úmrtí dosiahol 278. Krajina sa v súčasnosti nachádza uprostred druhej vlny. Jacinda to označila za varovanie, z ktorého sa dá poučiť. Práve preto sa snaží urobiť všetko preto, aby niečomu takému predišla.
Nahlásiť chybu v článku