Jazyk je jedinečná časť tela, ktorá je pre každého z nás veľmi dôležitá. S jeho pomocou dokážeme komunikovať, jesť, udržiavať zdravie ústnej dutiny a môže nám dokonca napovedať o stave celého nášho organizmu. Pri pohľade na jazyk vám aj skúsený lekár povie čo-to o životnom prostredí, v ktorom žijete, o vašej strave a životnom štýle. V prípade, že máte po ruke zrkadlo, môžete ho použiť a zistiť viac o svojom zdraví.
Zdravý jazyk
Farba zdravého jazyka, a teda aj zdravého človeka, je vždy jednotne ružová. Je prirodzene vlhký, nemá na sebe žiadny povlak, škvrny, ryhy a boľavé miesta. To znamená, že aj váš žalúdok a tráviaci systém sú zdravé a fungujú v poriadku tak, ako majú.
Farebný povlak
Takýto jazyk, a teda takáto farba naznačuje problémy s pečeňou alebo s gastrointestinálnym traktom. Stanovenie presnej diagnózy len podľa farby jazyka je nemožné, pretože sa môže jednať o zníženú kyslosť organizmu alebo dokonca aj o žalúdočný vred. Lepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím lekárom.
Hrubá vrstva bieleho povlaku
Ak je váš jazyk pokrytý hrubou vrstvou bieleho povlaku, nie je to veľmi dobré znamenie. Niektoré systémy v tele si už nemusia plniť svoje fyziologické funkcie a tiež to môže znamenať prítomnosť vírusovej infekcie.
Žltý jazyk
Tento typ zubného povlaku naznačuje problémy s pečeňou, prípadne so žlčníkom. Tiež môže byť príznakom zlého trávenia potravy v tele.
Nerovnomerne sfarbený jazyk s výraznými ryhami
Toto je znak ochorenia zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že sú ryhy veľmi hlboké a vyzerajú takmer ako trhliny, je to dôkaz toho, že hladina cukru v krvi je veľmi vysoká. Presnú diagnózu vám ale určí váš lekár.
Farba jazyku
Bledý jazyk
Jazyk, ktorý má bledú alebo svetlú farbu, je s najväčšou pravdepodobnosťou príznakom problémov s tráviacim ústrojenstvom. Takáto farba je často sprevádzaná aj inými príznakmi, ako je napríklad riedka stolica, studené ruky a nohy, únava, či nadúvanie.
Veľmi svetlý a suchý jazyk môže tiež signalizovať nedostatok krvi v tele, ktorý je zvyčajne sprevádzaný pocitom úzkosti, závratmi, poruchami pamäte, nespavosťou, anémiou a popraskanými perami.
Červený jazyk
Jasne červená farba jazyku poukazuje na prítomnosť infekcie v tele. Červené bodky na jazyku môžu signalizovať zvýšenú teplotu alebo dokonca zápal krvi. U detí je to jasný prejav zníženej imunity. Tmavočervená farba je znamením toho, že môžete mať problémy s obličkami alebo je znakom intoxikácie.
Jazyk s červenou špičkou
Špička jazyka je tiež známa vďaka tomu, že odráža stav nášho srdca. Vzhľadom k tejto skutočnosti, červená špička jazyku bez známok nejakého ochorenia znamená, že máme akýsi zmätok v citovej oblasti. Jedná sa skôr teda o psychické problémy.
Jazyk červený okolo okrajov
Takéto zafarbenie indikuje nadmernú konzumáciu pikantných jedál alebo dokonca aj príliš tučných jedál, rovnako ako alkoholu. Čo sa orientálnej medicíny týka, podľa nej takéto sfarbenie indikuje dlhodobý hnev alebo závisť.
Fialový jazyk
Najčastejšie je takéto zafarbenie jazyka spôsobené nedostatkom vitamínu B. Fialový jazyk majú často ženy, ktoré majú zložitý menštruačný cyklus, prípadne sa objavuje aj u ľudí trpiacich chronickou bolesťou.
Cyanóza jazyka
… alebo inak nazývaný cyanotický jazyk je signálom toho, že máte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Tkanivá v jazyku totiž nemajú dostatočné množstvo kyslíka. Môže to byť aj znamenie ochorenia srdca, postihnutých ciev, srdcovej dysfunkcie alebo problémov s dýchacími cestami.
Žltý jazyk
V prípade, že je jazyk žltej farby po dlhú dobu, je to znak ochorenia pečene alebo žlčníka. Ak sa žltkastá farba nachádza najmä na prednej časti jazyka, môže sa jednať o známku hepatitídy.
Zelený jazyk
Tmavozelený alebo zelenkastý jazyk môže indikovať otravu jedlom alebo alkoholom.
V čínskej medicíne sa hovorí, že jazyk odzrkadľuje najmä stav srdca. takže sledovanie jeho stavu je naozaj nutnosťou pre každého z nás. Ak zbadáte nejakú odchýlku, ak sa necítite dobre, alebo len máte nejaké podozrenie, pre istotu vyhľadajte lekársku odbornú pomoc. Podeľte sa o tento článok so svojimi priateľkami. Môžete im pomôcť a dokonca aj zachrániť život.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku