Je vhodné sa počas tehotenstva nechať zaočkovať proti chrípke? Vedci prišli s jasnou odpoveďou, ktorá vás možno šokuje

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Na celom svete práve prebieha to najkrajšie obdobie v roku- jeseň. Obdobie plné farieb, farebných stromov no bohužiaľ i dažďu a chrípok. V mnohých prípadoch nezaberajú ani zdravé vitamíny, ako ovocie či zelenina. Proti chrípke sa dnes už dá ľahko zaočkovať. Očkovať by sa však nemali deti, ktoré sú mladšie ako 6 mesiacov. Je však teda vakcína vhodná pre tehotné ženy? Odpoveď nám prinášajú lekári z Centres for Disease Control and Prevention (CDC). 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa CDC je odpoveď jednoznačná. ÁNO zaočkujte sa. Keďže sa telo počas tehotenstva veľmi mení, prichádzajú zmeny v imunitnom systéme, srdci či pľúcach, tehotné ženy sú vystavené ešte väčšiemu riziku komplikácií počas chrípky. Ak sa chcete teda vyhnúť riziku je vhodné sa zaočkovať. Veľkou výhodou je hlavne to, že tým, že sa zaočkujete počas tehotenstva, chránite pred chrípkou svoje dieťa hneď po narodení.

Foto: unsplash

Očkovaním proti chrípke môžete nie len zabrániť chrípke preniknúť do vášho organizmu, ale tiež zmierniť príznaky chrípku ak ju dostanete. Medzi najčastejší príznak chrípky patrí zvýšená horúčka. Tým, že sa telo vnútorne prehreje, je veľké riziko, že môže dojsť k defektom neurónových buniek u dojčiat (štruktúra, z ktorej sa tvorí mozog a miecha). „Chrípka môže byť ťažšia pre tehotné ženy, v porovnaní s inými etapami v živote ženy. Ich imunitný systém je menej silný a dýchacie cesty postihnuté chrípkou sú viac opuchnuté, čo môže spôsobiť, že chrípka je vážnejšia,“ hovorí MUDr. Rachel Urrutia.

Foto: unsplash

„Nosový sprej obsahuje živý vírus. Neodporúčame žiadne vakcíny so živým vírusom pre tehotné ženy,“ hovorí lekárka. Po očkovaní sa niektoré ženy môžu cítiť unavene alebo bolestivo. „Vaše telo vytvára imunitnú odpoveď na očkovaciu látku,“ dodáva. Ak máte vyššiu teplotu alebo príznaky ako bolesť na hrudníku či dýchavičnosť, vyhľadajte lekára. Samozrejme u žien, ktoré sa rozhodli nedať zaočkovať je dôležité dodržiavanie hygieny ako je napríklad umývanie rúk, zakrytie rúk pri kašľaní či kýchnutí. V tomto prípade môžete aspoň z polovice predísť chrípke.

Foto: unsplash

Chrípkové obdobie trvá od októbra do približne mája. V tomto čase je dôležité mať sa na pozore viac než inokedy.

Pozri aj: Titulná fotografia, ktorá pobúrila celý svet. Všimnete si, čo na nej nehrá?

Gabriela, womenshealthmag