Všetky to poznáme. Plná skriňa a nič na seba. Uvidíme v obchode krásnu vec a kúpime si ju bez toho, aby sme sa zamysleli, či ju máme k čomu nosiť. Alebo nepremýšľame nad tým, či ju máme kam nosiť. Také lodičky na 10 cm podpätku sú síce nádherné a krásne tvarujú nohy, lenže úprimne, zvládneme v nich chôdzu bez toho, aby sme nevyzerali viac komicky ako šik?
Počuli ste už o kapsulovom šatníku?
Je to spôsob ako usporiadať a zaplniť svoju skriňu tak, aby sme ráno nemuseli prestáť hodiny pred zrkadlom, kombinovať, vyberať a rozhodovať sa. Namiesto toho si vytvoríme v šatníku „kapsuly“ a tým bude naše oblečenie vždy vytriedené, usporiadané a budeme presne vedieť, čo nám v skrini chýba a čo naozaj nepotrebujeme.
Kapsulový šatník spočíva v myšlienke vytvoriť si kapsulu na každé ročné obdobie, kapsulu na voľnočasové aktivity, kapsulu oblečenia do práce a kapsulu spoločenského oblečenia. Každá kapsula by mala pozostávať zo spodného prádla a pár kúskov oblečenia, ktoré následne kombinujeme, ale len v rámci danej kapsule. Tiež môžete mať ku kapsuli priradené topánky.
Vo vašom šatníku ba malo byť maximálne 37 kúskov oblečenia, do čoho spadá všetko. Blúzky, tričká, kabáty, nohavice, sukne a šaty. Ani o jeden kúsok viac. Týmto spôsobom ušetríte peniaze a čas aj pri nakupovaní, pretože budete mať o svojich kapsuliach prehľad a nakupovať budete len to, čo vám v danej kapsuli naozaj chýba a nie veci, ktoré by ste nemali kam zaradiť a zbytočne by vám viseli v skrini.
Pri výbere kapsúl, ktoré zavediete do svojho šatníka, platia určité pravidlá.
Určite si svoj štýl
Ak vo vašom živote dominuje pracovné prostredie, je úplne zbytočné mať v skrini trojo roztrhaných džínsov len preto, lebo boli v zľave a mali ste pocit, že sa vám páčia. Nevyužijete ich.
Zvoľte si farby
Ďalším dôležitým aspektom je farba. Určite si vaše obľúbené farby, alebo také, ktoré vaša práca, alebo prostredie v ktorom sa pohybujete dovoľuje či vyžaduje. Stavte na cca 3-4 základné farby, ktoré sú vám najbližšie.
Nakupovanie plánujte
Nenakupujte veci neustále. Urobte si zoznam toho, čo potrebujete. Alebo, v prípade zmeny ročného obdobia, choďte na nákup cca 2-3 týždne pred začatím sezóny len raz s tým, že si vyskladáte kapsulu potrebnú na toto ročné obdobie so všetkým, čo budete potrebovať.
Vytrieďte si skriňu
Ako sme už spomínali, znížte počet kúskov vašeho šatníka na cca 37 kúsov oblečenia (3-4 kúsky hore dole). Toto číslo nezahŕňa oblečenie na doma a spodnú bielizeň. V tomto čísle môžete nájsť zlatú strednú cestu medzi minimalizmom a rozmanitosťou.
Premyslite kombinácie
Každá kapsula by mala zahŕňať 6-7 vecí, ktoré sú kombinovateľné. Podstata tohto šatníka je, aby sme ďalšie veci kupovať nemuseli, ale aby sme si vystačili s kvalitným oblečením, ktoré doma máme. Preto nakupujte premyslene a prakticky, nie bezhlavo a na základe emócie. Možno to neznie lákavo, ale predstavte si ten pocit, že ráno otvoríte skriňu a keď viete, že idete do práce, siahnete presne po určitom oblečení a nemusíte sa trápiť skúšaním a zbytočným prezliekaním, lebo už dávno veľmi dobre viete, že máte oblečenie nakombinované.
S týmto usporiadaním šatníka ušetríte peniaze aj čas. Vypestujete si zvyk zbytočne nerozhadzovať a za ušetrené peniaze si môžte dopriať niečo iné, po čom túžite. Je síce potrebné kupovať skôr kvalitné oblečenie, ktorého cena je určite vyššia, ale tieto veci vám to svojou kvalitou zaručene vrátia. Stavte na nadčasové kúsky, ktoré nevyjdú z módy za pár týždňov a buďte verné svojmu štýlu.
zdroj: babskeveci.sk, (Katka), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku