Veľmi dobre vieme, že voda je pre život nevyhnutná a o množstve vody, ktoré by sme mali denne vypiť, sa už popísalo veľa. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, že sú aj chvíle, kedy sa vodu piť neodporúča? Môže to znieť divne, no tieto dôvodu majú svoj logický základ. Nezabudnite dodržiavať pitný režim, no myslite aj na chvíle, kedy by ste mali pohár vody odložiť na neskôr.
K zdravému životnému štýlu patrí samozrejme aj dodržiavanie pitného režimu. Kedy máme vody v tele už dosť a kedy by sme si ňou mohli viac uškodiť ako pomôcť?
Nepite tesne pred spaním
Jedným dôvodom je samozrejme „poplach“ močového mechúra, takže ak vypijete pred spaním vodu, je dosť pravdepodobné, že sa zo spánku prebudíte, pretože budete chcieť ísť na toaletu. Ľudia majú následne často značný problém späť zaspať. Ak to nie je váš prípad, možno vás presvedčí fakt, že obličky v noci pracujú pomalšie ako cez deň. Preto sa nestíha „odbúravať“ všetka voda a ráno sa môžete zobudiť s opuchnutou tvárou alebo končatinami, čo je výsledok nadbytku vody v tele.
Nepite vodu počas intenzívneho tréningu
Podľa vedcov môže pitie nadmerného množstva počas tréningu spôsobovať problémy najmä ľuďom, ktorí sa športu nevenujú profesionálne. Počas tréningu alebo akéhokoľvek cvičenia sa zadýchame, je nám horúco, a preto logicky chceme zahnať sucho v ústach vodou. Príjem tekutín počas tréningu však v konečnom dôsledku často spôsobuje nevoľnosť alebo pocity na zvracanie. Osviežte si ústa hltom vody, no poriadku dávku tekutín si doprajte až po tréningu.
Ako zistiť, že máme dosť vody
Aby ste zistili, či ste vody vypili dosť alebo nie, všímajte si farbu svojho moču. Ak je moč úplne svetlý – bezfarebný, mali by ste si dať od tekutín na chvíľu pauzu. Močom sa totiž môže z tela vylúčiť až príliš veľa potrebných látok a vy tak prídete napríklad o sodík. Naopak, ak je moč veľmi tmavý, je to znak dehydratácie.
Voda a štipľavé papričky nikdy
Kapsaicín je látka obsiahnutá v pálivej paprike. Tento rastlinný alkaloid pri styku so sliznicami – ústa, nos alebo oči, spôsobuje podráždenie, ktoré pociťujeme ako veľmi pálivú bolesť. Pokiaľ by ste štipľavú papričku zapíjali vodou, bolesť budete hasiť márne. Voda len roznesie molekuly látky zodpovednej za pálenie a vy ju cítite doslova až v žalúdku. Mlieko je však iný druh tekutiny a dokáže nepríjemnú štipľavú bolesť minimalizovať. Preto sa odporúča po pálivom jedle vypiť mlieko.
Nezapíjajte jedlo vodou
Počas jedla sa nám vylučujú sliny, ktoré obsahujú enzýmy dôležité pre naše trávenie. Aj v žalúdku sa jedlo mieša s látkami, ktoré ho majú čo najrýchlejšie rozložiť a nám potom rýchlo vytrávi. Ak však jedlo zapíjame vodou alebo veľa vody vypijeme ihneď po jedle, látky zodpovedné za trávenie len viac zriedime, a preto nemajú taký účinok. S vodou preto treba trochu počkať.
Ďalším dôvodom je aj množstvo slín, ktoré spolupracujú s trávením. Ak telu dodáme veľa vody, tvorba slín sa znižuje.
Voda zo záhradnej hadice nie je na pitie
Môžete mať záhradnú hadicu napojenú na ventil s pitnou vodou, aj tak by ste z nej nemali piť. Záhradné hadice totiž nie sú vyrábané z materiálov, ktoré sú bezpečné. Napríklad taká hadica môže obsahovať ftaláty, ktoré dokonca dokážu negatívne meniť ľudské správanie. Látky, ktoré sú v materiáloch, z ktorých sa robia hadice, môžu negatívne vplývať aj na pečeň alebo obličky.
Nepite ochutenú vodu
Jedným dôvodom je to, že obsahuje množstvo cukru a umelých látok, ktoré sú pre organizmus nezdravé a navyše prispievajú k naberaniu váhy. Ak chcete ochutenú vodu, pripravte si ju radšej doma. Využite citrón mätu, pomaranče alebo domáce sirupy.
Prečo nepiť morskú vodu?
Piť by ste nemali ani vodu z jazera, takže morská voda sa tiež neschvaľuje. Dôvodom je obrovské množstvo patogénnych vírusov, ktoré následne môžu spôsobiť napríklad hnačky. Ak nechcete stráviť celú dovolenku s kŕčmi v bruchu alebo teplotou, vypláchnite si ústa aj pri náhodnom zhltnutí trochy vody z mora.
Ďalším dôvodom je vysoký obsah soli, takže ak človek prijme toľko soli z vody, prevyšuje to jeho optimálnu dennú dávku. Tým pádom telo potrebuje ďalšiu vodu na odstránenie všetkej soli, a ak ju neprijme, nastáva dehydratácia.
Nepite často veľké množstvo vody
Nepite vodu nárazovo, vo veľkých dávkach len niekoľkokrát do dňa. Radšej vodu prijímajte v menších množstvách pravidelne. Pokiaľ vypijete veľa vody, zbytočne veľmi zaťažujete obličky. Navyše z tela vyplavujete napríklad aj sodík a môžete si privodiť kŕče alebo závraty.
Denne by ste teda mali vypiť asi 2 a pol litra tekutiny, no v závislosti od výšky aj váhy a fyzickej aktivity sa tento objem môže líšiť.
Pozri aj: Okenné rámy som vedela len veľmi ťažko vyčistiť. Potom mi jednoduchý babský trik ukázala moja mama
zdroj: Jana, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku