Celý život sme si zuby umývali zle. Dentistka upozornila na bežné chyby, ktoré robíme a vôbec si ich neuvedomujeme

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Každý z nás považuje umývanie zubov za rutinu, ktorú prevádzkujeme každý deň. Najnovšie však dentistka informovala o tom, že ste si možno aj vy umývali zuby celý život zle. Mnohí ľudia tomu nemôžu uveriť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na portále Tyla sa objavili tipy priamo z londýnskej kliniky Chelsea Dental Clinic. Zubárka sa podelila o bežné chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri čistení zubov a mnohí zostali v šoku. Poznamenala, že by sme nemali pustiť vodu na kefku pred čistením zubov. Takto zriedime zubnú pastu a znižujeme jej účinky. Nemáme tiež zabúdať na čistenie ďasien, nielen zubov.

Robíte tieto chyby aj vy?

Tak zabránime hromadeniu baktérií, ktoré môžu spôsobovať ochorenie ďasien a zubný kaz. Ďalším veľkým nešťastím, ktorému by ste sa mali vyhnúť, je vyplachovaniu úst hneď po čistení. Vypľuť by ste mali len prebytočnú zubnú pastu. Opäť je to preto, lebo voda ju riedi a znižuje jej preventívne účinky. Ďalšie je, že by ste mali pravidelne vymieňať zubnú kefku, a to hlavne vtedy, keď ste boli chorí, alebo máte kefku v blízkosti iných.

Ako často meníte zubnú kefku?

Kefku by ste si mali meniť každé tri až štyri mesiace. Ak máte pochybnosti, pozrite sa na štetinky na vašej zubnej kefke. Tie vám prezradia, či je potrebné ju vymeniť. Ďalšou chybou je, že si mnohí ľudia zuby umývajú po raňajkách. Vždy by ste si ich mali umývať predtým. Tým, že sú vaše ústa po raňajkách „kyslé“ opotrebúvate sklovinu vašich zubov.