Kontroverzná fotka materského mlieka od jednej mamičky valcuje internet. Čo je na nej zvláštne?

Monika Miková

Foto: commons.wikimedia.org

O tom, že materské mlieko je tou najlepšou výživou pre novorodeniatko nie je pochýb. Čo ak sa matke však nepozdáva jeho konzistencia, či farba? To je aj prípad mamičky, o ktorej je tento článok. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Materské mlieko je ľahko stráviteľná a výživná tekutina. V porovnaní s tým umelým až 4-krát rýchlejšie a ľahšie. Akékoľvek mlieko sa účinkom baktérií mliečneho kvasenia pokazí. Baktérie nikdy nie sú prítomné v mlieku prsníka. Mnoho mamičiek však dojčiť nemôže, majú zdravotné problémy alebo problémy s tvorbou samotného mlieka. Nezabúdajte, že ak ste matka a máte mlieka dostatok, dokonca by ste mali aj navyše, môžete ho darovať do nemocníc. Viac informácií určite nájdete v zariadeniach blízko vášho bydliska.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Luke A Cusimano (@drcplasticsurgery) on

Zloženie materského mlieka a jeho množstvo závisí od výživy matky, jej fyzickej a psychickej pohody. Optimálna doba dojčenia je do šiesteho mesiaca života bábätka. Materské mlieko svojim zložením najlepšie kryje potreby dieťaťa, nakoľko sa mení podľa jeho potrieb. Obsahuje všetky živiny, ktoré potrebuje.

Prvé mlieko tzv. mledzivo (kolostrum), sa tvorí do piateho dňa po pôrode. Je žltšie ako mlieko, ktoré sa tvorí neskôr. Má laxatívne účinky, čiže podporuje vyprázdnenie čreva a tak odstraňuje prvú stolicu bábätka. Obsahuje veľa protilátok proti chorobám a je bohaté na vitamíny. Po prvom mlieku sa začína vytvárať tzv. pravé mlieko, ktoré je inej farby bielej, až do modra. Obsahuje viacej tukov bohatých na nasýtenie bábätka, aby nebolo hladné a aj dosť tekutín na uhasenie smädu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milk Goddess A.T (@thatmilkmama) on

Zmena farby

Nedávno dojčiaca matka Jody Danielle Fisher z Veľkej Británie zdieľala fotku dvoch fliaš naplnených jej materským mliekom. Mlieko v prvej fľaši bolo krémové a biele oproti mlieku v druhej fľaši, ktoré malo viditeľný modrý nádych. Matka sa pýtala, čo je za tou zmenou? Sama si to vysvetľovala tým, že jej dieťatko bolo v priebehu odsávania týchto dvoch mliek očkované. Prostredníctvom slín cez matkinu bradavku dávalo matke signál, že potrebuje iné, kvalitnejšie mlieko v boji s vakcínou.

Tento názor vyzerá ako úplná hlúposť. Ako by mohli sliny dávať nejaký signál? Vedci sa však v roku 2015 skutočne zaoberali aj takouto hypotézou. Nedospeli, ale k žiadnemu relevantnému záveru. Mnoho pôrodných asistentiek videlo danú fotografiu materského mlieka vo fľašiach a odkázali mamičke, že nemá mať strach. „Farba je skôr odvodená od jej stravy a načasovania odsávania mlieka ako samotného očkovania jej dieťatka,“ tvrdí Ian Currie, poradca gynekológa Detskej nemocnice v Buckinghamshire.

Niektoré matky uvádzali, že ako vegánkam sa ich materské mlieko občas sfarbilo do zelena vplyvom veľkého množstva rôznej zeleniny a výživových doplnkov. Mamička, ktorá zverejnila fotku si tvrdo stojí aj po prečítaní rád za svojim tvrdením. Hovorí: „nejedla som nič iné ako inokedy, žiadnu špeciálnu zeleninu, alebo lieky. Farbu určite spôsobilo očkovanie mojej dcérky.“

Nuž je to na vás, aký názor si urobíte. V skutočnosti neexistuje, žiadna relevantná štúdia, ktorá by takéto tvrdenie dokázala. Skupinu ľudí, ktorí sú proti očkovaniu však nepresvedčili žiadne názory ostatných mamičiek.

mother.ly

Najnovšie články