Každý, kto v dnešných dňoch začne zrazu pociťovať stratu čuchu a chuti, by mal zbystriť pozornosť. Minimálne a preventívne by si mal nariadiť aj domácu karanténu, uvádza britská BBC.
Strata čuchu a chuti
Stále viac pacientov či ľudí v domácej karanténe, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus, sa sťažuje na stratu čuchu a chuti. Je ich tak veľa, že podľa britskej BBC môže ísť o ďalší príznak pravdepodobného nakazenia sa koronavírusom.
Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia lekári z mnohých krajín. Patrí sem vrát Veľká Británia, Spojené štáty, Nemecko či Južná Kórea. Podľa BBC na jednej strane nejde o nič prekvapivé. Anosmia je častým sprievodným javom aj pri bežných vírusových ochoreniach.
Mali by absolvovať test a byť preventívne v karanténe
Na druhej strane platí, že každý, kto v dnešných dňoch začne zrazu pociťovať stratu čuchu a chuti, by mal zbystriť pozornosť, a minimálne si nariadiť domácu karanténu.
Podľa americkej komory otorinolaryngológov by bolo určite vhodné ľudí, ktorí sa sťažujú na náhlu stratu čuchu a chuti, podrobovať testom na koronavírus. Nemeckí špecialisti upozorňujú, že stratu čuchu a chuti pociťujú až dve tretiny ľudí s pozitívnymi testami na koronavírus.
Neviditeľní nosiči ochorenia
A z Južnej Kórey pochádza dôležitý údaj, že spomedzi ľudí, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus, no zároveň nepociťovali žiadne vážnejšie príznaky, trpeli až dve tretiny práve stratou čuchu a chuti.
To, že ľudia budú brať náhle objavenie sa anosmie odteraz veľmi vážne a naordinujú si domácu karanténu, môže podľa britských odborníkov významne zredukovať počet ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom, no nevedia o tom a tak rozširujú vírus ďalej.
Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom podľa BBC naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.
Nahlásiť chybu v článku