Mala nacistického milenca, no nikdy sa nevydala. Toto ste o ikone Coco Chanel možno nevedeli

Hyriaková Kristína

Foto: Unknown author / Public domain/AnonymousUnknown author / Public domain

Asi neexistuje nikto na svete, kto by nepoznal meno Coco Chanel. Ikona módy, ktorá je pre mnohých ľudí vzorom ešte aj teraz, vytvorila značku, ktorú obdivuje celý svet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nenápadná dáma v čiernych šatách a v klobúku. Aj tak by sa dala opísať návrhárka Coco Chanel. Existuje však určite množstvo zaujímavých vecí, ktoré ste o nej nevedeli. Ako uvádza portál Guardian, Gabrielle Chanel sa narodila do chudobnej rodiny a predtým, než sa stala slávnou a bohatou, bolo jej detstvo a dospievanie veľmi skromné. Bola dcérou roľníka a pouličného predavača. Jej matka zomrela, keď bola ešte malá, preto sa dostala do kláštorného sirotinca, kde zostala až do svojich 18-tich. Naučila sa tam vyšívať, žehliť a šiť.

Spievala v kabarete

Ako uvádza portál Medium, jediné peniaze, ktoré si vtedy dokázala zarobiť, bolo spevom v kabarete. Publikum ju malo veľmi rado a získala si tam ocenenie za svoj pekný hlas. Práve tu mala získať meno Coco, keďže milovala piesne Ko Ko Ri Ko“ a „Qui qu’a vu Coco“. Neskôr však všetkým hovorila, že túto prezývku jej dal otec. Svoju kariéru v móde začala navrhovaním klobúkov. Pomocou jedného zo svojich obdivovateľov sa jej v roku 1913 podarilo otvoriť svoj prvý obchod v Paríži.

Foto: Flickr chariserin

Pobúrila módny svet

Je známe, že v tej dobe doslova pobúrila celý módny svet. V období, kedy návrhárom kraľoval Dior so svojimi obmedzeniami, prísne stiahnutými korzetmi a dlhými sukňami, sa Coco rozhodla, že si dá na seba nohavice, aby si uľahčila cestovanie gondolou v Benátkach. Taktiež sa rozhodla, že je to jediný spôsob, ako pohodlne jazdiť na koni. Coco taktiež preslávila výraz „malé čierne“, kedy ukázala ženám, že aj takto môžu byť elegantné a zároveň sa cítiť pohodlne.

Revolúcia v móde

Coco Chanel spôsobila módnu revolúciu vo svete, práve svojím jednoduchým a chlapčenským štýlom, ktorý ženy oceňovali vďaka pohodlnosti. Nezabudniteľný je nielen jej krátky účes, ale hlavne klasické kostýmy. Oslobodila ženy od šiat, v ktorých sa nedá hýbať a začala sa zameriavať na kostými, inšpirované vojenskými uniformami. Dala si však záležať na doplnkoch a každý gombík vyzeral ako šperk. Taktiež si dovolila skrátiť sukne, aby ženám nesiahali až po zem.

Foto: Unknown author / Public domain

Kritizovala a mala komplikovanú povahu

Jej povaha však nebola veľmi vďačná. Vraj bola veľmi ostrá, čo sa týkalo kritiky nielen jej spolupracovníkov, ale aj jej konkurentov. Obvinila Christiana Diora, že chce, aby sa ženy obliekali ako kreslá a spochybňovala schopnosti Balenciaga. Taktiež povedala, že dizajny Paul Poireta sú skôr masky, ako oblečenie, ktoré sa dá naozaj nosiť. V roku 1921 vytvorila svoj prvý a legendárny parfum Chanel no. 5. Ako uvádza portál Biography, parfum bol pre ňu spôsob, ako ohlásiť, že prišla do miestnosti. Číslo 5 jej pritom poradila veštica, ktorá jej povedala, že to je jej šťastné číslo.

Foto: Flickr Francesca Romana Correale

Všade mala levy

Väčšinu jej šperkov reprezentoval lev, a to preto, lebo to bolo jej znamenie zverokruhu. Sošku leva mala aj medzi jej cigaretami a nožnicami a levy sú aj na jej náhrobnom kameni. Jej najobľúbenejšou farbou bola čierna. Verila, že reprezentuje ženskosť a že neexistuje väčšia klasika, ako sú malé čierne šaty. Počas druhej svetovej vojny bola spoločnosť Coco Chanel evidovaná ako člen nemeckej špionážnej skupiny Abwher. Väčšinu vojny potom strávila v hoteli Ritz v Paríži a zdieľala štvrte blízke nacistickým generálnym dôstojníkom, preto opustila Európu.

Foto: Unknown author / Public domain

Počas nemeckej okupácie bola taktiež spájaná s nacistickým vojenským dôstojníkom Hansom Guntherom. Bola vypočúvaná, ale nebola obvinená, hoci utrpela na verejnej mienke. Niektorí vnímali vzťah s s nacistickým dôstojníkom ako zradu krajiny. Mnohí upodozrievali, že jej vtedy pomohol jej priateľ Winston Churchill. Nikdy sa nevydala, hoci mala desať rokov vzťah s bohatým Hughom Grosvenorom, vojvodom z Westminsteru. Keď jej však navrhol manželstvo, odmietla a povedala mu: „Existuje niekoľko vojvodkýň z Westminsteru, ale len jedna Chanel.“

Zomrela 10. januára 1971 ako 87-ročná, po návrate z prechádzky so svojou priateľkou Claude Baillen. Zomrela vo svojej posteli v hoteli Ritz. Podľa jej slúžky Celine boli jej posledné slová: „Vidíš. Takto zomrieš.“

Najnovšie články