Mám 30 rokov, som bezdetná a ľudia mi neustále kladú otázky, kedy už konečne porodím syna alebo dcéru

Monika Miková

Rabbit Hole/Foto: Lions Gate Entertainment

Poznáte to, niekedy v konverzáciách nastane tá trápna chvíľa, kedy nemá nik čo povedať a aby to nevyznelo hlúpo, snažíme sa ju vyplniť. Rýchlo zmeníme tému, či vypustíme z úst slová bez zamyslenia. Neuvedomujeme si, že práve tieto nezáväzné a nepremyslené slová dokážu druhému ublížiť, i keď to nie je našim cieľom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spisovateľka a blogerka Nadirah Angail vo svojom blogu pre magazín adme.ru uvádza, že by sme mali byť pozornejší a citlivejší k ľuďom. Uvádza i príklad troch žien.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @artstudio_mpf on

Bezdetná

Tridsaťročná, bezdetná žena rozpráva svoj príbeh. O tom, ako sa jej každodenne ľudia v nezáväzných konverzáciách vypytujú, kedy bude mať deti, či už nie je najvyšší čas, o tom ako jej tikajú biologické hodiny a pod. Ona deň za dňom vymýšľa s úsmevom nové a nové odpovede. No večer samotná plače, čo ľudia už nevidia.

Plače každý večer, lebo ľudia nevidia, že všetky 4 tehotenstvá skončili samovoľným potratom. Plače, lebo s manželom sa neúspešne pokúšajú o tehotenstvo už 5 rokov. Plače, lebo jej manžel má deti z predchádzajúceho manželstva a ďalšie už nechce. Plače, lebo nemá peniaze na umelé tehotenstvo. Plače, lebo sa s manželom konečne pokúsili o umelé otehotnenie no bezvýsledne. Plače, preto lebo lieky ktoré užíva jej zabraňujú otehotnieť.

Plače, lebo jej manžel je neplodný no obviňuje za to ju. Pretože jej sestry už dávno majú deti i tá najmladšia, čo ich vôbec nechcela. Plače, lebo jej príde ľúto, keď vidí tehotnú svoju najlepšiu kamarátku. I kvôli neustálym otázkam rodičov, kedy konečne už budú starými rodičmi. Trhá jej srdce, keď vidí ako susedia majú dvojičky a zaobchádzajú s nimi zle. Plače, keď 16-ročné dievčatá otehotnejú pri prvom styku a dajú si dieťa zobrať…

Veľká rodina

Príde jej ľúto, keď susedia vtipkujú už máte s manželom 5 detí, bolo by na čase sa aj zastaviť. Zvládate to vôbec? Nemáte toho vyše hlavy a chuť so všetkým praštiť? A jej to trhá srdce, lebo vždy túžila mať veľkú rodinu. Vyrastala ako jedináčik a nemala sa s kým zahrať. Tak skrýva šieste tehotenstvo, lebo sa bojí verejnej mienky a hlúpych poznámok.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Xenia (@xxensay) on

Jedináčik

Plače v tichosti doma, keď sa jej ľudia vypytujú a to ste plánovali len jedno dieťa? Nebude lepšie, keď bude mať súrodenca? Samému je predsa smutno. A tak sa jej vypytuje i dieťa, prečo nemám bračeka, či sestričku. No nik netuší, že i jedno dieťa bol veľký zázrak. Druhé tehotenstvo jej museli lekári prerušiť, lebo bol v ohrození jej život. Plače, lebo jej kvôli komplikáciám museli vyoperovať maternicu a vaječníky.

I tieto ženy žijú každodenne medzi nami. Sú naše susedky, sestry, kolegyne a príbuzné. Nepotrebujú naše názory, rady i keď ich myslíme v dobrom bez požiadania. Ich osobný život sa nás netýka. Rešpektujme ich a zamyslime sa nad zbytočnými otázkami nabudúce.

Najnovšie články