Niektoré hraničné priechody sú už bez kontroly, no ak prichádzate z „nebezpečnej krajiny“, ktorá nie je v zozname bezpečných krajín podľa Úradu verejného zdravotníctva, musíte mať urobený negatívny test na COVID-19. Ten však musíte priniesť vo vlastnom záujme na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Ešte včera na tlačovej konferencii tvrdil premiér Igor Matovič, že povinná karanténa sa ruší. Úrad verejného zdravotníctva však vydal usmernenie, ktoré tvrdí pravý opak. Povinná domáca karanténa ostáva, pokiaľ človek prichádza z krajiny, ktorá sa nenachádza v zozname „bezpečných krajín“. Karanténa sa rovnako nariaďuje aj osobám, s ktorými je dotyčný v spoločnej domácnosti.
Igor Matovič akosi pozabudol aj na povinné testy na COVID-19, ktoré musí občan predložiť a nesmú byť staršie ako 96 hodín. Slovensko v súčasnosti považuje za bezpečné krajiny Česko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Maltu, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.
Ak by ste si mysleli, že cestovanie do týchto krajín je bezproblémové, ako to včera vyznelo z premiérových slov, je potrebné si najskôr pozisťovať podmienky jednotlivých krajín. To, že sa na Slovensko bez testu a karantény dostanete z Islandu ešte neznamená, že to funguje aj naopak. Island má napríklad stále povinnú dvojtýždňovú karanténu a to znamená, že ak sa tam chystáte na dovolenku, najskôr budete dva týždne izolovaný, pokiaľ krajina neurčí inak.
Negatívny test potrebný aj pri návrate z Poľska
Takisto sa domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na Covid-19 nevzťahuje na osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR, ktoré sa vracajú z Poľska, ak ich pobyt mimo Slovenska nepresiahol 48 hodín. Pokiaľ sa občania vrátia z iných ako z uvedených krajín, bude od nich okrem negatívneho testu požadovaný aj pobyt v domácej karanténe.
Aká je teda realita?
Pri príchode z krajín, ktoré nie sú uvedené v takzvanom „bezpečnom“ zozname musia ľudia predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie Covid-19, nie starší ako 96 hodín. Predložiť ho musia buď príslušníkovi Policajného zboru SR v prípade príchodu z Poľska a Ukrajiny alebo, ak vstupujú na Slovensko hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné odovzdať negatívny test na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva na Slovensku.
„Výsledok testu musí byť vyhotovený v anglickom, nemeckom, českom alebo slovenskom jazyku alebo do niektorého z týchto jazykov preložený,“ uvádza ÚVZ s tým, že ľudia ostanú v domácej izolácii spoločne s ostatnými členmi žijúcimi v spoločnej domácnosti. „Najskôr na piaty deň osoba, ktorá prišla zo zahraničia, absolvuje test na ochorenie Covid-19. Ak bude výsledok negatívny, domáca izolácia sa skončí,“ spresňuje ÚVZ.
Zároveň, všetci ľudia, ktorí počas posledných 14 dní navštívili takzvanú rizikovú krajinu a prídu na územie Slovenska od 10. júna od 7:00, sa musia hlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vystaví PN z dôvodu karantény pre Covid-19.
Ľudia nachádzajúci sa v centrách štátnej karantény, ktorí počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, ich budú môcť opustiť a dokončiť izoláciu doma, kým nedostanú negatívny výsledok testu na Covid-19. Domáca izolácia sa týka aj s nimi žijúcich osôb v spoločnej domácnosti. Ľudia, ktorí sú aktuálne v štátnej karanténe a počas predchádzajúcich 14 dní nenavštívili rizikovú krajinu, z nej môžu odísť bez povinnosti následnej domácej izolácie.
V prípade tých, ktorí sú aktuálne v domácej izolácii alebo karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, v nej zostávajú až kým nedostanú negatívny výsledok testu na Covid-19. To musia následne oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje eKaranténu. Domáca izolácia sa týka aj osôb, ktoré s takouto osobou žijú v spoločnej domácnosti. Naopak, ľudia, ktorí sú aktuálne v domácej izolácii – karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní nenavštívili rizikovú krajinu, to oznámia príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje ich eKaranténu.
Nahlásiť chybu v článku