Matovič predstavil obrovský sociálny balíček. Príspevok 200 eur pre tehotné aj doprava zadarmo, pozrite si prehľad

Lucia Mužlová

Foto: TASR - Martin Baumann

Igor Matovič dnes v brífingu predstavil veľký sociálny balíček. Niektorí ho však prirovnali k Ficovi. Aj on rovnako staval svoju politiku sociálnych balíčkoch, ktoré boli určené dôchodcom a napríklad aj študentom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Súbor opatrení ma napĺňať predvolebné sľuby, ktoré ľuďom dali. Dokopy ide o balík pomoci za 500 miliónov eur, na podporu detí, rodín, študentov, ťažko zdravotne postihnutých a seniorov. o 11 otázkach hlasovalo 70-tisíc ľudí, Matovič to chce preklopiť do svojich návrhov, resp. návrhov koalície, ktorými chcú meniť zákony.

Foto: TASR – Martin Baumann

Sociálne opatrenia

Prvým opatrením je príspevok 200 eur mesačne pre matky od 4. mesiaca tehotenstva, ktoré študujú alebo majú nárok na materskú dávku, až do obdobia, kedy prejdú na materskú alebo rodičovskú. Matovič vysvetlil, že finančná pomoc pre tehotné ženy je aj krokom k tomu, aby sa obmedzili potraty. Ak pôjde o tehotné študentky nad 18 rokov, tento bonus im bude vyplácaný ako štipendium.

Druhým návrhom je bezplatná doprava v autobusoch, vlakoch, MHD pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov a vozíčkarov.

Zrušenie doplatkov za lieky pre deti do 6 rokov, dôchodcov a ZŤP. Tému predstavil Boris Kollár.

13. dôchodky

Trináste dôchodky sú opäť v hre. Zákon o 13. dôchodkoch pôjde dnes do medzirezortného pripomienkového konania. Vyzerať to bude tak, že čím má osoba nižší dôchodok, tým dostane vyšší 13. dôchodok.

Kabinet vyplatí trináste dôchodky, avšak v nižšej sume, ako stanovuje súčasný zákon. Pri 214-eurovej penzii trinásty dôchodok dosiahne 300 eur. „Každý dôchodca dostane aspoň symbolický trinásty dôchodok,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Foto: TASR – Martin Baumann

Miesto obedov dvojnásobný daňový bonus na deti do 15 rokov. Obedy zadarmo pre deti boli na Slovensku neefektívnym riešením. Preto sa rozhodli ich nahradiť daňovým bonusom do výšky ceny obedov. „Presadili sme zdvojnásobenie daňového bonusu pre deti až do 15 rokov. Pracujúci rodič dieťaťa do 15 rokov dostane ročne o 573 eur viac,“ povedala Remišová. Presadiť chcú aj štartovacie byty pre rodiny s deťmi.

Všetky opatrenia budú platiť od 1.1. 2021. Jedinou výnimkou je 13. dôchodok, ktorý bude vyplatený aj tento rok