Meteorológovia majú obavy. Zima 2023/2024 môže byť veľmi krutá, všetko záleží od tejto veci

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

S príchodom jesene sa objavilo aj množstvo predpovedí na ďalšie ročné obdobie, ktorým je zima. Kým mnohí ľudia veria tomu, že príde sneženie, meteorológovia boli skeptickí. Teraz však prišli s novou prepoveďou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál TVNoviny, meteorológovia informovali o tom, že polárny vír sa správa veľmi neobvykle. Momentálne sa tvorí v stratosfére nad severným pólom a s príchodom zimných mesiacov by mal veľmi rýchlo silnieť. S upozornením prišiel portál Weather Radar.

Stalo sa to už v minulosti

Vír tak môže skolabovať, a keďže udržiava chladný vzduch blízko pólu, chladný arktický vzduch sa môže presunúť južnejšie a spôsobiť krutú zimu. Ten podľa portálu Severe Weather viedol už v minulosti k dlhodobému chladu, kedy teploty klesli pod dlhodobý normál.

Arktický vzduch sa tak vie dostať aj do miernych zemepisných šírok, čo znamená silné mrazy a aj sneh. Záleží však aj na ďalších faktoroch. Kolaps tohto víru môže spôsobiť aj náhle oteplenie stratosféry. Na vrchole svojich síl má byť počas zimy aj meteorologický jav El Niňo.

Najnovšie články