Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom: Vážna situácia sa začala prehlbovať

TASR

Foto: TASR archív

Nepriaznivá hydrologická situácia sa počas prvej polovice augusta začala opäť prehlbovať. Deficit zrážok bol na väčšine územia natoľko výrazný, že zrážky v závere júla nestačili na jeho vyrovnanie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Upozornil, že pokračujúca absencia plošných a dlhšie trvajúcich zrážok opätovne spôsobuje vysychanie korýt niektorých tokov, predovšetkým v povodiach južnej polovice krajiny. „Hoci záver júla priniesol cyklonálny charakter počasia s plošným výskytom zrážok, počas prvej polovice augusta sa nepriaznivá hydrologická situácia začala znova prehlbovať,“ uviedol SHMÚ.

Chýbajú zrážky

Skonštatoval, že v uplynulých augustových dňoch sa zrážky vyskytli len lokálne a krátkodobo. Prietoky v povodiach sa podľa jeho slov zvýšili zväčša len prechodne a po pár dňoch klesli na úroveň malej vodnosti. V niektorých vodomerných staniciach opätovne ústav pozoruje pokles priemerných denných prietokov na úroveň dlhodobo zaznamenaných miním.

K súčasnej situácii podľa SHMÚ neprispeli len chýbajúce zrážky počas posledných mesiacov, ale viaceré nepriaznivé faktory, medzi nimi napríklad aj jarné topenie snehu. Vysvetlil, že v minulosti bolo jarné topenie sa snehovej pokrývky hlavným zdrojom pre vytváranie zásob podzemnej vody, ktoré dokázali do určitej miery vykryť zrážkový deficit suchých letných mesiacov. „Tieto pomery sa však v posledných rokoch zmenili,“ upozornil ústav.

Klimatické zmeny

Ozrejmil, že predošlé zimy boli pomerne teplé a nie veľmi bohaté na sneh. „Deficit snehovej pokrývky sa prejavil chýbajúcim jarným odtokom z topenia sa snehu (apríl – máj), prípadne dochádzalo k topeniu snehovej pokrývky v skorších mesiacoch,“ dodal SHMÚ. V rámci klimatologického zhodnotenia 32. týždňa uviedol, že pôdne sucho sa uplynulý týždeň extrémne rozšírilo najmä na východnom a juhozápadnom Slovensku.

„Najhoršia situácia je na Podunajskej nížine, v Slovenskom rudohorí, na Gemeri, Spiši, Šariši, Above a Zemplíne,“ informovali meteorológovia. Celkovo extrémne sucho zasahuje až 26 percent územia.