WMO v piatok zverejnila správu o globálnych teplotách za rok 2023 a konštatuje v nej, že júl a august minulého roka boli dva najteplejšie mesiace, aké kedy boli zaznamenané. Vo svojej správe WMO uviedla, že priemerná ročná globálna teplota v roku 2023 bola v porovnaní s predindustriálnou úrovňou z rokov 1850-1900 o 1,45 stupňa Celzia vyššia.
Teploty budú vysoké
Parížske klimatické dohody z roku 2015 mali za cieľ obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami – a ak je to možné, na 1,5 stupňa Celzia. Generálny tajomník OSN António Guterres reagoval na najnovšiu správu WMO konštatovaním, že rok 2023 bol len ukážkou katastrofickej budúcnosti, ktorá ľudstvo čaká, ak nebude konať hneď. „Na rekordné zvýšenie teploty musíme reagovať prelomovými krokmi,“ vyzval Guterres.
Dodal, že ľudstvo sa stále môže vyhnúť klimatickej katastrofe, ale len za predpokladu, že bude „konať teraz s ambíciou obmedziť nárast globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia a zabezpečiť klimatickú spravodlivosť“. AFP vo svojej správe pripomína, že dlhodobé sledovanie globálnych teplôt je len jedným z indikátorov toho, ako sa klíma mení. Medzi ďalšie kľúčové ukazovatele patria koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, teplo a acidifikácia oceánov, hladina morí, rozsah morského ľadu a bilancia hmotnosti ľadovcov a iné.
Nahlásiť chybu v článku