Fajčenie škodí zdraviu. O tom vieme všetci, dokonca aj Janko Kuric. Keď s ním raz začnete, prestať už nie je také jednoduché, aj keď si možno vravíte, že vy to dokážete kedykoľvek. Je to závislosť ako každá iná a pomaly ale isto vás zabíja. Nikdy s ním preto nezačínajte a ak ste už začali, tento článok vás možno presvedčí, že ste spravili obrovskú chybu.
Základnou zložkou cigarety je nikotín. Ale pritom je to len jedna zo 4000 základných chemických zložiek, ktoré cigareta obsahuje. Ide o alkaloid s cyklom pyridínu, ktorý sa vyrába z tabakových listov. Je to najrozšírenejšia legálna droga na svete a jedna cigareta obsahuje približne 10mg tejto látky. Pri fajčení sa do tela dostane 1-2mg, zvyšok sa dostáva do ovzdušia. Smrteľná dávka sa pohybuje od 50-60mg, to znamená že by ste museli naraz vyfajčiť asi 20-30 cigariet. Predávkovanie teda nehrozí, ale to nevadí, cigareta si s vaším zdravím poradí i tak.
Nikotín sa už po niekoľkých sekundách dostáva do pľúc a približne za 10 sekúnd sa vďaka krvnému obehu dostáva do mozgu. Fajčenie má množstvo nepriaznivých účinkov a medzi tie hlavné patrí napríklad zužovanie ciev, zvyšovanie krvného tlaku, zrýchľovanie činnosti srdca a samozrejme podporuje vznik rakoviny pľúc. Spôsobuje taktiež dehydratáciu tela a impotenciu. Denne následkom fajčenia zomrie až 13 400 ľudí, na Slovensku je to asi 350 ľudí za týždeň.
Cigaretový dym obsahuje kopu svinstiev. Okrem nikotínu obsahuje arzén, dioxíny, formaldehyd, kadmium, kyanid, močovinu a oxid uhoľnatý. Všetko sú to látky, ktoré by ste inak dobrovoľne do svojho tela určite nedávali.
Nový trend s elektronickými cigaretami, ktoré sa na trh dostali vďaka reklame o tom, aké sú oproti bežným cigaretám zdravé a neškodné, vám život taktiež nezachráni. Podľa českých lekárov je náplň v e-cigaretách rovnako nebezpečná ako normálne fajčenie. V náplniach sa totiž nachádza koncentrovaná forma nikotínu, takže vám hrozí predávkovanie a navyše obsahujú látky, ktoré sa síce normálne bežne používajú aj v potravinárstve, no lekári dodnes netušia, aké účinky majú pri inhalácii dýchacím ústrojenstvom.
Keď už nie vaše zdravie, možno vás presvedčia nechutné experimenty, ktoré tabakové spoločnosti vykonávajú pri testovaní svojich výrobkov. Nemenovaná spoločnosť napríklad umiestnila tisíce potkanov do jednej miestnosti, kde im dennodenne po dobu 3 mesiacov 6 hodín za deň vpúšťali cigaretový dym. Zvieratá, ktoré experiment prežili, po ukončení zabili, vypitvali a testovali. Testované sú myši, potkany, morčatá, králiky, holuby, mačky, psy, ale aj primáty.
Fajčenie vplýva taktiež na životné prostredie. Aj keď mnohým fajčiarom je to asi jedno, ich tabak sa pestuje väčšinou v rozvojových krajinách s nie veľmi priaznivými podmienkami. Na vysušenie jedného kilogramu tabaku sa spotrebuje až 130kg dreva, teda 2,5 milióna hektárov lesa ročne. Pestovanie tabaku má nepriaznivý vplyv aj na pôdu. Využíva sa tu totiž veľké množstvo umelých hnojív a pesticídov, ktoré znečisťujú ako pôdu, tak aj spodné vody.
Jeden z posledných dôvodov, prečo nikdy nefajčiť, ktorý uvedieme, je podpora nadnárodných tabakových spoločností. Prečo by ste mali podporovať miliardárov, ktoré celé roky klamali o účinkoch fajčenia na ľudský organizmus? Pred cca 50 rokmi vyšla na svetlo sveta šokujúca štúdia o škodlivosti cigariet, ktorá na malý moment položila veľké tabakové spoločnosti na kolená. Ich časy, keď v televízii vysielali reklamy o tom, že kto nie je fajčiar, vyčleňuje sám seba zo spoločnosti, skončili a úrady po celom svete začali reklamu na tabakové výrobky regulovať. Ak si myslíte, že vtedy sa o fajčení klamať prestalo a dnes už poznáme celú pravdu, ste určite na omyle.
zdroj: interez.sk
Nahlásiť chybu v článku