Ernst Moro: Pediater, ktorý zachránil tisíce životov pomocou obyčajnej mrkvovej polievky, ktorú mamičky varia dodnes

Lucia Mužlová

Inšpiratívne príbehy, to nie sú len tie zo súčasnosti. O mnohých bežný človek nikdy nepočul. Dnes si predstavíme lekára Ernsta Moroa, ktorý zachránil život tisícom detí, a to len vďaka obyčajnej mrkvovej polievke. To však nie je celý príbeh.

Keď má dnes dieťa problém so žalúdkom, vieme ho celkom ľahko vyriešiť. Ideme k lekárovi, dostaneme recept, zakúpime lieky, ktoré potom podávame. Pred niekoľkými rokmi však mohla byť bolesť žalúdka doslova smrteľná. Potom sa však objavil pediater, ktorý dostal skvelý nápad.

Príbeh o mrkvovej polievke

V minulosti sa človek dožíval oveľa nižšieho veku ako dnes. Neboli lieky a úmrtnosť v útlom detstve bola navyše pomerne vysoká. Ernst Moro sa narodil v Slovinsku, no študovať odišiel do Rakúska, kde nakoniec získal doktorát z medicíny. V roku 1906 získal špecializáciu ako pediater a neskôr sa dokonca stal aj profesorom na univerzite.

wikipedia.org

Počas svojho života urobil Moro niekoľko významných objavov. Dokázal diagnostikovať detskú mozgovú obrnu. Metóda, ktorú vynašiel, spočíva v tom, že v blízkosti hlavičky dieťaťa sa urobí hlasnejší zvuk, ktorý vyvolá u dieťatka reflex. Podľa výsledku sa ďalej študovalo, či má poškodený mozog, prípadne nervový systém. Dnes si možno povieme, že je to logické a jednoduché, no na tú dobu šlo naozaj o veľký pokrok. Moro taktiež objavil laktobacily a ich výhody pre naše telo. Vynašiel aj sterilizovanú detskú fľašu a taktiež prišiel s receptom na umelú výživu pre malé bábätká.

V roku 1908 urobil asi jeden z najdôležitejších objavov, ktorý zachránil mnoho detí. V tom čase bola detská úmrtnosť niekde na hranici 30 %, a to znamená, že len 25 detí zo 100 sa dožilo prvého roku života. Dôvodom úmrtia boli väčšinou hnačky, na ktoré v tej dobe lieky neboli. Moro prišiel s jedinečným receptom na mrkvovú polievku, vďaka ktorému sa táto úmrtnosť znížila až o polovicu. Polievka nie je niečo, čo by ste asi chceli jesť každý deň, no fungovalo to ako zázrak. Stačí uvariť mrkvu v asi 1 l vody a pridať trošku soli. Nechať odpariť vodu a takúto hustú polievku podávať. Dodnes recept mamičky používajú a pre svoje deti polievku varia, keď majú hnačky.

View this post on Instagram

mist, krankes kind. #morosuppe

A post shared by catherine couronne (@catherine.couronne) on

Až v roku 2002 sa podarilo objasniť, prečo je táto polievka vlastne zázrakom. Ide o oligosacharidy, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu baktérií v črevách a dokážu zatočiť aj s hnačkou, ktorá je odolná dokonca aj voči antibiotikám. Mrkva obsahuje veľa vitamínov ako A, C, E a D a taktiež aj telu prospešné látky ako fosfor, horčík a vápnik. Mrkva dokáže odstrániť aj toxíny z tela.

Tento skutočný príbeh, ktorý mnohí nepoznajú, zakončíme peknou myšlienkou. Moro za svoju prácu nedostal žiadne ocenenie a žil jednoduchý a skromný život zasvätený medicíne. Pracoval až do svojich 74 rokov a za svoj život nezachránil tisíc, ale tisíce ľudských, prevažne detských životov. Patrí mu naša veľká úcta a sme radi, že sme si ho mohli aspoň takto pripomenúť.

Pozri aj: Ako rýchlo a účinne utíšiť plačúce bábätko? 15 rád priamo od mamičiek, ktoré by mala poznať každá jedna žena

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Najnovšie články