Kožné ochorenie nazývané demodikóza je mimoriadne nebezpečné a môže poškodiť celé vaše telo. Navonok sa prejavuje ako akné, no prejavy a dôsledky sú oveľa horšie. Roztoče, ktoré ochorenie spôsobujú, sa u človeka vyskytujú vo vlasových či mazových folikuloch, predovšetkým v oblasti brady, nosa, čela a chrbta.
Dá sa liečiť, no nejde o nič príjemné. Ak nedodržiavate starostlivú hygienu, môže sa objaviť aj u vás, a to najmä v lete.
Ako sa prejavuje?
Pozornosť zbystrite, ak vám koža začne červenať a svrbieť vás. Vyhodiť sa vám môžu nepekné vyrážky pripomínajúce akné, zhrubnutie kože, zväčšené póry, rozšírené cievy na lícach. Môžete pociťovať podráždenie v okolí očí, opuch, vypadávanie mihalníc. V najhoršom prípade sa vám zapáli rohovka.
Príčina jasná
Roztoč je veľký asi 0,3 mm a vidieť ho možno len pod mikroskopom. Vyskytuje sa aj u zvierat, najčastejšie u psov. Štúdie dokázali, že viac ako 95% ľudí je nositeľom tohto parazita, bez ohľadu na vek a národnosť. Stav vašej kože sa môže začať zhoršovať ku koncu leta. Príčina je jasná – dlhodobé pôsobenie ultrafialového žiarenia. Toto žiarenie znižuje lokálnu imunitu kože a tá sa stáva mastnejšou. No a mastná pokožka je najlepšou pôdou pre život tohto roztoča.
Bežte k lekárovi
Nikdy sa nesnažte demodikózu liečiť vlastným neodborným úsilím, ale okamžite choďte k lekárovi. Ak si myslíte, že to zvládnete aj sami, potom si koledujete o nepekne zjazvenú tvár a ochorenie pretrvávajúce celé roky. Na pokožke roztoč na chvíľu utíchne, no po krátkom čase sa znovu objaví.
Odpadové produkty roztoča môžu spôsobiť aj lokálne alergické reakcie. Tým sa však celá situácia ešte zhorší, pretože je jasné, že v pokožke sa už usídlila aj infekcia. Ak sa chcete vyhnúť prenosu roztoča, nenavštevujte kozmetické salóny, v ktorých môžete byť v priamom kontakte s nástrojom používaným na koži iného človeka. Rovnako pravidelne čistite svoje líčidlá, najmä hubky a štetce.
Choroba môže okrem letných horúcich dní prepuknúť v podstate kedykoľvek počas dlhodobého obdobia stresu. Oslabuje imunitu, spôsobuje chudnutie a niekoľko ďalších menej vážnych zdravotných ťažkostí.
V tom lepšom prípade vás lekár ochorenia zbaví v priebehu 1-3 mesiacov. Ak vás už táto potvora postihla, nezabudnite svoje telo dopovať vitamínmi a doplnkami výživy najmú na imunitu. Pokožku by ste si mali čistiť aspoň dvakrát denne jemným čistiacim prostriedkom s protizápalovým zložením.
Po diagnostikovaní ochorenia by ste sa mali nadobro a navždy rozlúčiť s prírodnými výplňami vo vankúšoch a perinách. Okamžite si kúpte syntetické prikrývky a vankúše a ostatné vyhoďte. Roztoč v nich vie prežiť celé veky. Dbajte aj na hygienu svojich blízkych. Ak sa ochorenie prejavilo u vás, môže sa veľmi ľahko stať, že za pár dní ho bude mať aj vaše okolie.
zdroj: babskeveci.sk, (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku