Táto bylinka môže zlepšiť vašu pamäť až o 75% a pravdepodobne sa nachádza aj vo vašej kuchyni

Michal Blaško

Rozmarín lekársky je bylinka, ktorú má vo svojej domácnosti skoro každý. Vedeli ste však, aký poklad máte doma? Dnes sa na to podrobnejšie pozrieme.

Článok pokračuje pod videom ↓
rozmarin1
livehealthylifecoach.com

Najnovšie štúdie potvrdili, že rozmarínový olej má veľmi priaznivé účinky pre našu pamäť. Prečo je rozmarín tak zázračný? Rozmarín je jednou z najsilnejších bylín,  a rozmarínový esenciálny olej má významné liečivé účinky. Obsahuje terpény, ktoré pomáhajú našej pamäti. To znamená, že keď sa nadýchneme jeho krásnej vône, tieto terpény  vstúpia do krvného riečišťa a potom cestujú do mozgu a pôsobia na pamäťové systémy.

Dokázali to aj najnovšie štúdie z University of Northumbria, kde vedci testovali 66 dospelých ľudí. Prvá miestnosť bola bez vône a druhá s vôňou rozmarínu. Následne bola testovaná ich pamäť tak, že hľadali a odovzdávali skryté objekty pracovníkom.

Výsledky boli veľmi prekvapivé. Ľudia z prvej miestnosti bez vône mali oveľa horšie výsledky, ako ľudia s miestnosti, kde bola vôňa rozmarínu. Rozmarínová miestnosť mala až o  60 až 75% lepšie výsledky. Taktiež sa zistilo, že druhá miestnosť mala vyššiu úroveň 1,8-cineolu v krvi. Tým sa preukázalo, že táto zlúčenina, ktorá je v rozmaríne, má vplyv na chemické systémy v tele týkajúce sa pamäti.

Ako si teda posilniť pamäť rozmarínom aj doma? Stačí pár kvapiek  rozmarínového esenciálneho oleja zmiešať s vriacou vodou a užívať si jeho vôňu, ktorá sa bude spolu s vodou odparovať.  Taktiež môžete využiť aj vonné sviečky.

Ďalšie priaznivé účinky rozmarínu:

– Znižuje úzkosť, zlepšuje náladu

– Má upokojujúce účinky

– Poskytuje úľavu od bolesti hlavy

– Pomáha odstraňovať lupiny a obmedzuje vypadávanie vlasov

– Chráni proti poškodeniu DNA

– Má protizápalový účinok, pomáha pri artritíde

– Upokojuje kŕče v žalúdku, menštruačné kŕče

– Pomáha pri trávení

– Zlepšuje imunitu

– Zlepšuje cirkuláciu krvi

– Detoxikuje pečeň

– Pôsobí ako prevencia rakoviny

– Dobrý pre tehotné ženy

Vedľajšie účinky:

Dávajte si pozor, použitie väčšieho množstva rozmarínu môže mať za následok podráždenie žalúdka, čriev a poškodenie obličiek. Niekomu môže rozmarín spôsobiť alergickú kontaktnú dermatitídu.

zdroj: info.sk

Najnovšie články