Vedci prišli na nové zistenia. Toto je dôvod, prečo niektorí ľudia ešte stále nedostali koronavírus

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Napriek tomu, že koronavírus je s nami už viac ako dva roky a niektorí ľudia ho prekonali aj viackrát. Stále však existuje množstvo ľudí, ktorí ho nemali ani raz. Ako je to možné?

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z Oxfordskej univerzity zverejnili štúdiu, v ktorom hovoria o špeciálnej imunite niektorých ľudí na planéte. Štúdiu uverejnili na portáli Nature a sledovali v nej reakcie na očkovacie látky od Astra Zeneca a Pfizer. V rámci výskumu našli gén, ktorý súvisí so silnou imunitou proti koronavírusu.

Gén, vďaka ktorému sa mnohí nenakazia

Takúto imunitu majú ľudia, ktorí majú HLA gén, teda HLA-DQB1*06. Ako upozornil portál TVNoviny, ľudia s týmto génom majú menšiu pravdepodobnosť, že sa po očkovaní nakazia koronavírusom. Štúdia dokazuje vzťah medzi genetikou a spôsobom, akým imunitný systém reaguje na vakcínu. Špeciálny gén spôsobuje, že imunitná odpoveď na covid je iná ako u väčšiny jedincov.

Ani výnimočná imunita nemusí byť stopercentná

Samozrejme, je posledné ďalšie skúmanie, no podľa autora Alexandra Mentzera im to môže pomôcť zdokonaliť vakcíny. Je však stále otázne, ako dlho sa môžu ľudia s touto výnimočnou imunitou, vyhýbať koronavírusu, ktorý neustále mutuje.