Na Slovensko mieri snehová kalamita. Pozrite si, kde všade môžu napadnúť aj desiatky centimetrov snehu

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Už dnes na poludnie dôjde na Slovensku k zmene, ktorá prinesie nepriaznivé počasie. Fúkať bude silný vietor a príde aj sneženie, ktoré na sever prinesie aj snehovú kalamitu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, rozfúka sa silný vietor, ktorý prinesie sneženie a do severných partií aj snehovú kalamitu. Na viacerých častiach stredného a východného Slovenska musíte rátať s jednotlivými vlnami sneženia, ktoré prinesú niekoľko centimetrov. Rozfúka sa tiež silný vietor a spôsobí snehovú fujavicu.

Hory čaká fujavica

„Nepriaznivé počasie však zasiahne aj západné Slovensko. Predovšetkým začiatok týždňa bude veterný, no veterno bude aj v ďalších dňoch nového týždňa. V Európe sa už v pondelok rozfúka mimoriadne silný vietor,“ uvádza. Na našom území bude veľmi veterno hlavne na západnom Slovensku, pritom vietor udrie už v pondelok na poludnie.

Foto: pixabay

V nižších polohách bude najveternejšie v pondelok večer a v noci z pondelka na utorok. Na horách bude najveternejšie hlavne v utorok ráno. „Ak teda plánujete lyžovačku napríklad na Chopku v stredisku Jasná, tak v utorok počítajte s možnými obmedzeniami v stredisku,“ upozorňuje portál. Vietor zoslabne v utorok, bude sa však vo vlnách vracať.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Napadne aj 60 centimetrov snehu

„Naše územie by sa malo celý týždeň nachádzať v studenom a vlhkom prúdení. Práve takéto prúdenie v ktorom k nám z oblasti Severného mora prúdi vlhký vzduch v zimnom období vždy spôsobuje kalamitnú situáciu na severe Slovenska.“

„Nad naše územie budú nasledujúce dni prichádzať jednotlivé zrážkové vlny, ktoré prinesú výdatné sneženie. Sneh napadne najmä na horách, no najviac snehu obdržia severné strany Vysokých Tatier a Kysuce, a predovšetkým Orava, kde môže napadnúť aj viac ako 60 cm snehu.“

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk