Najúčinnejší domáci sirup na kašeľ a boľavé hrdlo, ktorý využívali už naše staré mamy! Stačí, ak v miske zmiešate tieto dve suroviny

Banana

Jeseň a zima so sebou prinášajú aj nepríjemné nádchy a prechladnutie. Nemusíte s nimi bojovať len pomocou produktov z lekárne, ktoré sú často predražené a ich účinok je biedny. Stavte na recepty našich starých mám a s dusivým kašľom sa porátate takmer okamžite. Veď nie nadarmo sa vraví, že príroda je najlepší lekár.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Často som pri prvých príznakoch choroby utekala do lekárne a snažila sa liečiť množstvom kúpených produktov. Žiaľ, kvapky, sirupy ani tobolky veľakrát nezaberali a ja som skončila s dusivým kašľom a týždňovou maródkou. Nakoniec som chorobu porazila vďaka prastarým receptom od mojej babičky a dodnes na nich nedám dopustiť. Pomáhajú aj ako prevencia a ja sa už dlhšiu dobu teším pevnému zdraviu. Nasledujúce recepty si starostlivo odložte, v tomto sychravom počasí sa iste zídu.

Sirup z tymianu:

Veľmi chutná a najmä účinná alternatíva klasických sirupov z lekárne. Po tomto recepte siahnite vždy, pokiaľ máte mokrý kašeľ a stekajú vám hlieny, ktoré potrebujete vykašľať. Sirup môžete dávať i deťom. V 250 ml vody si rozmiešajte asi 200 g cukru a nechajte na miernom plameni variť asi 15 až 20 minút. Následne vodu s cukrom odstavte zo sporáka a vysypte do nej 15g sušeného tymianu. Dobre zamiešajte a nechajte pri izbovej teplote vychladnúť. Následne tymian preceďte a vzniknutý vývar užívajte po lyžičkách niekoľkokrát denne.

Cibuľový sirup s citrónom:

pixabay.com

Pre mnohých o niečo chutnejšia verzia klasického cibuľového sirupu. Postačí vám 1 väčšia cibuľa a 2 citróny. Obe suroviny nakrájajte na kolieska a pripravte si uzatvárateľnú nádobu a zopár lyžíc medu. Na dno nádoby potom uložte niekoľko koliesok citróna, prikryte ich niekoľkými kolieskami cibule a polejte dvoma lyžicami medu. Následne vytvorte ďalšiu vrstvu z citróna, cibule a medu a pokračujte, pokiaľ neminiete suroviny. Nádobu uzavrite a skladujte na teplom mieste, ideálne cez noc. Lyžicu vzniknutej šťavy si doprajte raz za dve hodiny tak, aby ste denne prijali približne 6 až 8 lyžíc tejto „babičkinej medicíny“.

Cesnakový zázrak:

pixabay.com

Iste dobre viete, že cesnak sa považuje za prírodné antibiotikum. Preto je tento recept veľmi účinný aj pri tej najsilnejšej chrípke alebo kašli. Neodporúča sa však pre deti ani pre ľudí, ktorým je po cesnaku veľmi ťažko. Chorobu ale porazí veľmi rýchlo. Prelisujte asi 6 strúčikov cesnaku a dajte ich variť do 250 ml vody, do ktorej pridajte asi 150 g cukru. Privedieme k varu a ihneď stiahneme zo sporáka. Nechajte zmes stáť asi 5 až 6 hodín a následne ju preceďte do uzatvárateľnej nádoby. Tento prírodný elixír počas doby dávkovania uchovávajte v chladničke a doprajte si polievkovú lyžicu niekoľkokrát do dňa – podľa potreby, ideálne takmer každú hodinu.

Cibuľový sirup:

Jeden z najlepších domácich receptov, ktorý porazí aj silný kašeľ a nepríjemnú bolesť hrdla. Síce váš dych nebude vábivý, za ten účinok to stojí a vy budete fit už do dvoch dní. Stačí vziať cibuľu a nakrájať ju na menšie kúsky. Nakrájanú cibuľu dajte do misky alebo skleneného pohára na zaváraniny a pridajte k nej 3 polievkové lyžice medu. Ak máte na med alergiu, použiť môžete aj niekoľko lyžíc cukru, no tvorba sirupu, ktorý z tejto zmesi vznikne, bude trvať dlhšie. Pohár, v ktorom je cibuľa s medom, zatvorte a uložte na teplé miesto. Približne o tri hodiny (ideálne nechať postáť aj cez noc) sa vytvorí sirup, ktorý užívajte po lyžiciach viackrát počas dňa.

Zázvorový čaj s citrónom:

pixabay.com

Zázvorový koreň u nás donedávna nebol až tak známym produktom, no čo sa týka účinnosti, nedám naň dopustiť. Koreň zázvora (asi 5 cm hrubší kúsok) nastrúhame na jemnom strúhadle a zalejeme v hrnčeku vriacou vodou podobne ako klasický čaj. Necháme chvíľu lúhovať a následne precedíme do väčšej nádoby, do ktorej prilejeme asi pol litra vriacej vody. Necháme trochu vychladnúť a ochutíme medom alebo citrónom, ktoré by vo vriacej vode strácali svoje liečivé účinky. Čaj pite príjemne teplý ráno a večer. Zázvor doslova „vypáli“ všetky bacily v hrdle.

Využívate tieto recepty prírodnej lekárne i vy? S ktorým máte najlepšiu skúsenosť? Ak máte vlastný zaručený návod, ako sa popasovať s chorobou, pokojne sa oň s nami podeľte v komentároch.

Pozri aj: Keď zistíte, na čo všetko sú, už ich nikdy nevyhodíte! Šupky z mandarínok mi pomohli s týmito 7 problémami. Nebudete veriť, že sú aj na…

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

Najnovšie články