Nebeské divadlo už tento mesiac. Jupiter bude tak blízko k Zemi, že ho môžete pozorovať aj vy

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Ak sa radi pozeráte na oblohu, máme pre vás perfektnú správu. Milovníci hviezd a planét sa môžu podľa portálu unilad tešiť na hotové nebeské divadlo. Planétu Jupiter budete môcť tento mesiac pozorovať len s pomocou obyčajného ďalekohľadu, ale aj voľným okom. A to je niečo, čo by ste si určite nemali nechať ujsť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fanúšikovia astronómie sa môžu skutočne tešiť. Tento mesiac bude výnimočný, pretože najväčšia planéta Jupiter bude našej Zemi tak blízko, že na jej pozorovanie bude stačiť len ďalekohľad. Ak máte priateľov, ktorí utratili peniaze za veľmi drahé teleskopy, teraz nad nimi môžete len krútiť hlavou. Nebudú ho vôbec potrebovať.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vivid Nebula (@vividnebula),

Môžeme našu najväčšiu planétu pozorovať voľným okom?

Ako informuje NASA, práve od 10. júna bude najväčšia planéta našej slnečnej sústavy jasne viditeľná zo Zeme. Dokonca tvrdia, že planétu bude možné pozorovať aj voľným okom, ale ak chcete vidieť planétu podrobnejšie, jednoznačne by ste si mali zabezpečiť aspoň nejaký dobrý ďalekohľad. Drahý teleskop však potrebovať nebudete.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Freddie Claire (@shuttersoundfreddie),

Ak chcete vidieť ešte viac

Ak vám však Jupiter sám o sebe nestačí a potrebujete vidieť ešte viac, s dobrou technikou by ste mohli vidieť aj štyri najväčšie mesiace, ktoré má. Konkrétne sú to Io, Europa, Ganymede a Callisto. Jupiter má však mesiacov oveľa viac. Odhaduje sa, že ich je 79, pričom pomenovaných je zatiaľ 53. Planéta sa má objaviť, keď bude v jednej priamke so Zemou a Slnkom.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený LaSheika Jenkins🧘🏾‍♀️ (@lasheikaluv_1),

Jún bude pre pozorovanie planét dobrým mesiacom

Okrem Jupitera budete môcť vidieť 17. a 18. júna Mars a Merkúr. Zachytiť ich bude možno trochu ťažšie, ale môžete si byť istý tým, že to bude stáť za to. Určite si to nenechajte ujsť a poznačte si to do vášho kalendára. Ak bude počasie priaznivé, môžete si vychutnať skutočné nebeské divadlo.