Odkedy vypukla koronakríza, objavilo sa naozaj veľké množstvo „zaručených a overených“ receptov na to, ako poraziť koronavírus. Asi je však mnohým ľuďom jasné, že žiadna zázračná potravina na to neexistuje.
Svetová zdravotnícka organizácia WHO sa teraz snaží rozptýliť tieto mýty okolo „zázračných potravín“, o ktorých ľudia tvrdia, že pomáhajú liečiť alebo predísť koronavírusu. Podľa portálu ScienceAlert v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz, že konzumácia určitých potravín alebo dodržanie určitých diét vás ochráni pred koronavírusom. Ktoré mýty sú teda najbežnejšie?
Cesnak
Samozrejme, existujú dôkazy o tom, že cesnak má antibakteriálne účinky. Je účinný ako prevencia proti niektorým typom baktérií a taktiež je aj veľmi dobrý na imunitu. Považuje sa za zdravé a aj chutné jedlo, no neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by preukázal, že funguje ako prevencia alebo liek na koronavírus.
Citróny
Na sociálnych sieťach sa objavilo, že pitie teplej vody s citrónom funguje ako účinný nástroj na boj s koronavírusom. Neexistujú však o tom žiadne vedecké dôkazy. Citrón je dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitných buniek.
Vitamín C
Ako sme už spomínali vyššie, vitamín C zohráva veľmi dôležitú úlohu pri podpore normálneho fungovania imunitného systému. Napriek tomu to nie je jediná vec, ktorá udržuje imunitný systém. Existuje veľmi veľa dezinformácií v súvislosti s vitamínom C. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, vitamín C dokáže bojovať s koronavírusom.
Antibiotiká
Jesť preventívne antibiotiká vás pred ochorením COVID-19 neochráni. Nefungujú totiž proti vírusom, iba proti baktériám. Je iné, pokiaľ by ste boli hospitalizovaný v nemocnici s týmto ochorením. O užívaní antibiotík však musí rozhodnúť lekár a v týchto prípadoch je možné, že vám budú naordinované. Určite sa však neodporúčajú ako preventívne opatrenie.
Zásadité potraviny
Dezinformácie šírené na sociálnych sieťach tvrdili, že je možné vírus vyriešiť konzumáciou potravín s úrovňou kyslosti, ktoré sú vyššie ako pH vírusu. Kyslé potraviny by sa mali stať v tele alkalickými. Telo reguluje hladinu kyslosti bez ohľadu na druh potravy a nie je známe, že by pomáhali pri boji s koronavírusom.
Keto diéta
Keto strava je diéta, ktorá obsahuje len potraviny s nízkym obsahom uhľohydrátov a uvádza sa, že chráni pred COVID-19. Vyplýva to z myšlienky, že môže posilniť imunitný systém. Aj keď podľa jednej štúdie môže keto diéta zabrániť chrípke alebo ju dokonca liečiť, avšak štúdiu robili na myšiach, preto nie je jasné či to platí aj pre ľudí. V súčasnosti tiež neexistujú vedecké dôkazy preukazujúce, že ketogénna strava môže zabrániť koronavírusu.
Rady
Britská dietetická asociácia uviedla, že žiadne konkrétne jedlo ani doplnky nemôžu zabrániť osobe v tom, aby chytila COVID-19. Ľudí však musíme povzbudzovať k tomu, aby konzumovali zdravú a vyváženú stravu na podporu imunitného systému. Zdravá a pestrá strava môže pomôcť poskytnúť ľuďom výživné látky, ktoré potrebujú. Väčšina živín v bežnej strave sa totižto podieľa na udržiavaní imunitných funkcií.
Zároveň je však dôležité, aby ľudia dodržiavali ochranné opatrenia proti COVID-19, vrátane častého umývania rúk, dodržiavanie spoločenského dištancu a dodržiavania príkazov. Taktiež je podľa mnohých odborníkov dôležitý vitamín D, ktorý získavame zo slnečného svetla. Toho majú však mnohí z nás nedostatok. Je skutočne dôležité, aby sme vždy mysleli na to, že nie všetko, čo sa objaví na sociálnych sieťach, musí byť aj pravda. Internet je skutočne zdrojom informácií, ktoré vás môžu niekam posunúť.
Čo môže pomôcť ako preventívne opatrenie?
- časté a dôkladné umývanie rúk
- nosenie rúška
- používanie jednorazových papierových vreckoviek, ktoré vyhodíte do koša
- vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú akékoľvek príznaky chrípky či nádchy
- dodržiavanie dvojmetrovej vzdialenosti od ostatných
- vyhýbanie sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí
- pravidelná dezinfekcia povrchov v domácnosti a na pracovisku
Pred koronavírusom vás neochráni pitie horúcej vody, antibiotiká, cesnak, fajčenie, pitie alkoholu a ani nosové kvapky a kloktanie.
Sociálne siete sú však miestom, kde môžete naraziť na rôzne veci, ktoré vám môžu uškodiť. Určite si na to dajte pozor a snažte sa redukovať informácie, ktoré prijímate.
Nahlásiť chybu v článku