Neuveríte, ako sa za roky zmenil ideál ženskej krásy na Slovensku. Pozrite si rozdiel medzi prvou a poslednou miss

Dana Kleinová , TASR

Foto: TASR - Vladimír Benko / Profimedia

Ženská krása sa posudzuje storočia, a tak nie div, že súťaže krásy sa stali takými populárnymi a majú takú dlhú tradíciu nielen vo svete, ale i na Slovensku. To čo považujeme za krásne, sa však po rokoch zmenilo a rozdiel medzi najstaršou a najnovšou Miss je naozaj badateľný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvá súťaž ženskej krásy sa konala na území Slovenska v roku 1837, o čom informovala Ľudovítom Štúrom redigovaná literárna príloha Orol tatranský. Odvtedy prešlo 186 rokov a tento formát súťaže si prešiel rôznymi zmenami a zmenil sa aj ideál krásy, podľa ktorého krásne Slovenky posudzovali. Najprv sa hľadalo Dievča Československa, neskôr Miss tak ako ju poznáme dnes, a keď sa zadívate na fotografie nositeliek týchto titulov, uvidíte rozmanitosť, ktorú slovenská krása ozaj ponúka.

Prvá Slovenka, ktorá ukázala svoju krásu celému svetu

Ako informuje portál Vtedy, 22-ročná Alžbeta Štrkulová v roku 1967 zvíťazila v súťaži Dievča Československa s mierami 96-64-98, výškou 168 cm a hmotnosťou 58 kg. Košičanka Alžbeta sa potom 16. novembra 1967 zúčastnila súťaže o najkrajšiu ženu sveta – Miss World, kde obsadila piate miesto. Zapísala sa tak do histórie ako prvá Slovenka, ktorá predviedla svoju krásu celému svetu.

V tom čase sa v Československu v rámci súťaže krásy dievčatá posudzovali z aspektu spoločenského vystupovania a vkusu, zručnosti vo voliteľnom odbore a z aspektu fyzickej krásy.

Foto: Profimedia

Historicky prvá Miss Československa

Ako píše portál Svet Evity, ako historicky prvá Miss Československa sa preslávila vtedy len 19-ročná Prešovčanka Ivana Christová, ktorá titul a korunku získala v roku 1989. Len o pár týždňov neskôr dokázala to, že je naozaj tou najkrajšou ženou, keď vyhrala Miss Maja International v Dominikánskej republike.

Minulý rok k 33. výročiu jej výhry zdieľala historický záber a napísala k nemu: „Ďakujem vám všetkým za blahoželania. Dnes je to 33 rokov, čo som sa stala prvou Miss ČSFR 1989.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Christova (@christova.ivana)

Prvá korunka na hlave Miss Slovensko

Najnovšie články