Bez problémov pripravíme volské oko, osmažíme zemiakové dukátiky, no urobiť na panvici rybu býva pre nás problém. A ten problém je hlavne v rybe samotnej. Chutná a zdravá potravina totiž po tepelnom spracovaní veľmi nedrží a väčšinou sa rozpadne. Aj na ryby však existujú šikovné triky!
Chrumkavá a akurátne slaná kôrka, opečená tak akurát, aby nebola pripálená, no aby aj mäsko pod ňou bolo jemné a rozpadalo sa v ústach. Už len keď to počujeme, zbiehajú sa nám slinky. Ak aj vy patríte medzi väčšinou nešťastníc, ktorým sa ryby po tepelnej úprave rozpadajú, tieto triky si napíšte na chladničku.
Ako na rybičky?
V prvom rade nikdy nezabudnite ryby pred úpravou poriadne osušiť. Ak ich rozmrazujete, je dôležité nechať odtiecť všetku vodu a následne rybu na tanieri, kde sa rozmrazuje, aj jemne pritlačiť, aby vyšla voda aj z mäsa. Ryba sa nevysuší, ibaže nebude plávať vo vlastnej šťave a nebude sa rozpadať.
Dôležitá je aj príprava panvice. Tú dajte na sporák, zapnite oheň a nechajte ju dobre rozohriať. Až potom do nej nalejte za lyžicu oleja a štipku soli a čakajte, kým sa rozhorúči. Keď sa z oleja začne dymiť, papierovým obrúskom olej odstráňte a nalejte čistý. Nechajte ho rozohriať a až potom vkladajte rybu. Tento trik naozaj funguje.
Rybie filety vždy ukladajte na panvicu s olejom kožou nadol! Tú predtým nezabudnite potrieť soľou. Niekedy ani nie je potrebné, aby ste filety prevracali, pretože na miernom ohni sa spravia akurátne až k mäsu.
Zaobstarajte si lopatku na ryby. Vidličky ani placačky vám pri obracaní rýb veľmi nepomôžu, iba ak ryby roztrhajú. Lopatka na ryby sa vyznačuje trochu neobvyklou formou, dá sa kúpiť v každých lepších domácich potrebách. Vďaka nej aj krehkejšiu rybu vyberiete z panvice naozaj bez problémov. Slúži nielen na vyberanie, ale aj na zatláčanie rýb do panvice, čim sa takpovediac spoja vlákna a mäso bude pokope držať pevnejšie .
Keď vidíte, že mäso stráca priehľadnosť a je ešte mierne vlhké, rybu z panvice odstráňte, je hotová. Nikdy ju nenechajte opiecť a odpariť celkom, inak stratí svoje kvality.
Ak rybu vysmážate, potom do nej pichnite vidličkou alebo špáradlom. Ak vytečie priehľadná šťava, prípadne žiadna, ryba je hotová. Pri napoly surovej rybe by vám mala vytiecť jemne biela, alebo mliečna šťava.
Ak sa vám ryba aj napriek týmto radám zdeformovala a začala sa na koncoch ohýbať dohora, pritlačte na ohnuté konce čepeľou noža, počkajte niekoľko sekúnd, potom čepeľ odstráňte a rybu okamžite dajte z panvice dole. Ak to urobíte šikovne, ryba ostane pekná rovná a po zaoblení nebude ani stopy.
Ak pripravujete rybu s omáčkou, dbajte na to, aby ste ju celú nezaliali. Pri rybách dávajte omáčku celkom nabok, inak ryba stratí svoju chuť, nehovoriac o koži, ktorá sa zvlhčí a ostane akoby „spotená“. Aké triky používate pri príprave rýb a filetov vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku