Ako čo najlepšie vyprať podprsenky alebo košele? 7 tipov, ktoré zachránia aj oblečenie, ktoré ste chceli vyhodiť

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Pranie sa stáva našou každodennou činnosťou, ktorú buď robíme, pretože musíme, alebo nás jednoducho baví. Aj pri praní sa však môže stať katastrofa.

Ako ste na tom, čo sa týka prania? Viete všetko dobre roztriediť alebo máte problém s jemným prádlom? Existuje niekoľko zaujímavých vecí, ktoré vám môžu pri praní pomôcť. Informoval o tom portál Brightside. Počuli ste už o týchto trikoch?

Ako na podprsenky?

Podprsenky chráňte pred poškodením tým, že si na nich zapnete háčiky. Takto zabránite ohnutiu háčikov, ale aj roztiahnutiu gumy, avšak aj zachyteniu iného oblečenia. Zároveň by ste sa mali ubezpečiť, že máte zazipsované všetky zipsy, ktoré sa nachádzajú na nohaviciach. Aj tie môžu so zvyškom vášho oblečenia urobiť poriadnu šarapatu.

Foto: unsplash

Pozor na gombíky

Pokiaľ chcete vyprať košele tak, aby sa nepoškodili, najlepšie, čo môžete spraviť je, že rozopnete gombíky. Ak ich necháte zapnuté, môžete si všimnúť, že dierky okolo nich sa poškodzujú a gombíky sa uvoľňujú.

Využite obliečku

Ak nemáte špeciálnu sieťovku na pranie podprseniek a jemných vecí, môžete použiť obliečku na vankúš. Chráni ich to pred ostatnými predmetmi v práčke, ktoré by jemnú bielizeň mohli poškodiť a pomôže im to udržiavať tvar. Ak sa bojíte, že by vám počas prania oblečenie z obliečky vypadlo, jednoducho urobte uzol.

Foto: unsplash

Na plesne použite tea tree

Ak vám oblečenie niekedy zapácha, môže to byť kvôli plesniam, ktorým sa vo vlhkých podmienkach darí. Skúste pridať pár kvapiek tea tree oleja do pracieho prášku a plesnivého zápachu sa určite zbavíte. Je to efektívne, pretože tento olej je aj antibakteriálny, čo znamená, že zabíja všetky plesne.

Žehlenie nemusí byť problém

Ak nepatríte k milovníkom žehlenia, pomôže vám, keď dáte do sušičky medzi pokrčenú bielizeň kocky ľadu. Nechajte sušičku ísť tak päť minút. Vďaka tomu budete mať oblečenie pekne naparené a bude sa vám ľahšie vyrovnávať.

Foto: unsplash

Zatočte s oblečením, ktoré sa zbehlo

Každý z nás občas urobil tú chybu, že zmenšil jeden zo svojich obľúbených kúskov oblečenia tak, že sa mu zbehlo v práčke či v sušičke. Ak ho chcete vrátiť naspäť do pôvodnej veľkosti, úplne stačí, pokiaľ kúsok namočíte do teplej vody s kondicionérom na vlasy, poriadne ho roztiahnete a zavesíte.

Vráťte mu farby

Ak chcete udržať vaše oblečenie v takých farbách, aké mali aj na začiatku, pridajte do prania lyžicu soli. Chlorid v soli pomáha udržať farbivá v tkaninách. Ide o lacný a jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť, aby vaše oblečenie vyzeralo svieže a nové.