Výskumníci v oblasti spánku odhalili pravdu o tom, či je správne nechávať deti vyplakať aby sa ukľudnili.
Nechať dieťa „vyplakať“ – alebo známy takzvaný spánkový tréning prichádza s myšlienkou, že dieťa sa po vyplakaní samo utíši a nakoniec zaspí. To znamená, že rodičia nemusia deti hojdať a uspávať, a deti sa tak stanú nezávislejšie.
Pre deti je to znepokojujúce
Avšak, táto technika sa stretla s kritikou, pretože niektorí tvrdia, že je pre deti znepokojujúca a môže ovplyvniť ich emocionálny vývoj v dôsledku uvoľňovania stresového hormónu kortizolu. Mnohým rodičom to však sťažuje zistenie, či je táto technika vhodná alebo nie, pretože táto téma sa rozoberá už mnoho rokov.
Skúsili experiment
Portál Tyla uviedol, že štúdia na vzorke 235 rodín so šesť až osemmesačnými deťmi z roku 2015, ktorú uskutočnila kanadská výskumníčka zaoberajúca sa detským spánkom Wendy Hall, odhalila, či metóda „vyplakať“ skutočne funguje. Na konci šesťtýždňového experimentu tí rodičia, ktorí skúšali metódu „vyplakať“, cítili, že ich deti spia dlhšie a menej sa v noci budia, čo si zaznamenali do svojich denníkov.
Údaje zo sledovania spánku však ukázali, že nedošlo k žiadnej zmene medzi tými deťmi, ktoré boli trénované na spánok, a tými, ktoré neboli. Inými slovami, rodičia, ktorí trénovali svoje deti na spánok, si mysleli, že ich deti sa budia menej, ale v skutočnosti sa deti prebúdzajú rovnako často, no nepotrebujú budiť svojich rodičov, čoho výsledkom je, že rodičia boli viac oddýchnutí.
Výsledky sú nejasné
Napriek tomu, že sa nepodarilo odhaliť, či spánkový tréning skutočne zmenil bábätká, Hall stále vidí experiment ako úspešný. Vysvetlila: „To, čo sme sa snažili urobiť, bolo pomôcť rodičom naučiť deti, aby sa samoupokojili. V skutočnosti sme teda nepovedali, že sa nezobudia. Hovorili sme, že sa zobudia, ale nebudú musieť budiť svojich rodičov.“
Experiment zistil určité výhody
Výskumný experiment však zistil, že spánkový tréning mal jednu pozitívnu výhodu. Zlepšila sa tým doba, počas ktorej deti spali – čo zaznamenalo zlepšenie o 8,5 percenta. Deti trénované na spánok spali 204 minút. Naopak deti, ktoré nenechali vyplakať spali v priemere 188 minút. Účinok experimentu tiež ukázal, že rodičia, ktorí trénovali spánok, sa cítili viac oddýchnutí, pretože ich deti sa v noci menej prebúdzali.
Takže aj keď vedecký experiment zistil určité výhody, porota stále nevie, či spánkový tréning môže skutočne pomôcť malému dieťatku lepšie spať alebo nie.
Nahlásiť chybu v článku