Ak ste pri pohľade na svoje ruky zbadali toto, zbystrite pozornosť: Aj takto môžete zistiť, či ste prekonali koronavírus

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V dnešnej dobe sme všetci háklivejší na akékoľvek zmeny v našom zdravotnom stave. Každé škriabanie hrdla či zapchatý nos hneď analyzujeme a rozmýšľame, s kým sme sa stretli. 

Koronavírus sa môže prejavovať rôzne a mnohí ľudia ani nevedia, že ho prekonali. Portál NY Post však upozorňuje na to, že aj vaše ruky, konkrétne nechty, vám vedia povedať, či ste prekonali koronavírus. Mnohí vedci hovorili, že aj na rukách a na nohách môžete počas koronavírusu pozorovať zmeny v zdravotnom stave. Hoci zmeny na nechtoch môžu signalizovať aj nedostatok vitamínov či rôzne ochorenia, pripísať sa dajú aj covidu. Toto sú niektoré z nich.

Foto: unsplash

Biele čiary na nechtoch

Meesove priečne pruhy sú prvým problémom, ktorý môže po prekonaní koronavírusu nastať. V júni 2020 sa vytvorili 47-ročnému Španielovi, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Prejavujú sa ako biele priečne čiary, no za bežných okolností môžu byť prejavom stresu, zlyhávania obličiek, srdca alebo aj rakoviny či osýpok.

 

Tvorenie „hrebeňov“

Toto nie sú čiary, skôr preliačeniny alebo drážky na nechte. Vzniknú, keď sa dočasne potlačí rast nechtov, opäť v období stresu alebo ochorenia. Vyskytli sa však aj u 45-ročného muža z Kanady a objavili sa tri mesiace po nakazení covidom.

Červené polmesiace

Každý z nás ma nechtoch biele polmesiace, niekto viditeľnejšie, iný zase nie. Ak sú však ukončené červenou farbou, môže to byť problém. V niektorých prípadoch to znamená ochorenie pečene, srdca alebo problém s krvným tlakom. Opäť sa však ukázali aj u 37-ročnej ženy, ktorá si tento znak všimla dva dni po tom, ako spozorovala znaky koronavírusu.

Oranžové končeky nechtov

Žene v Taliansku, ktorá prebývala v domove sociálnych služieb, sa objavili oranžové konce nechtov potom, ako sa nakazila koronavírusom. Objavilo sa jej to po približne dvoch mesiacoch od prekonania.

Foto: unsplash

 

 

Lámanie nechtov

Vyzerá to, ako keby sa nechty rozdelili na dve časti, pričom jeden začína rásť inak ako druhý. U jednej ženy lekári pozorovali tento stav onychomadézy tak, že to vyzeralo, ako keby jej staré nechty odumreli a začali vyrastať nové. Pozorovali to tri mesiace po prekonaní koronavírusu.

0
Komentovať