Sú však súčasťou každodenného života a neraz sa zásadami etikety riadime podvedome bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Vďaka nim sa vyhýbame nepríjemnostiam v bežných situáciách, napríklad keď ideme na večeru do spoločnosti, alebo keď stretneme niekoho nového. A aj keď sa nepríjemnostiam občas nevyhneme, nebyť etikety, bolo by ich omnoho viac. Ktoré zásady je teda dobré dodržiavať?
Pozorne načúvajte
Ak sa s niekým zhovárate, nie je dôležité len to, čo chcete odkomunikovať, ale aj to, aký ste poslucháč. Nikomu nie je príjemné, ak ten, s kým práve komunikujete, venuje pozornosť všetkému, len nie tomu, čo hovoríte. Dobrého poslucháča preto ocení každý. Snažte sa preto načúvať aj v prípade, ak vás daná téma príliš nezaujala. Prípadne sa môžete snažiť tému slušne zmeniť. Okrem toho, dôležité je počúvať nielen to, čo druhý človek hovorí, ale všímať si aj to, ako to hovorí.
Ste príliš otvorení
Niektoré témy je lepšie prediskutovať s blízkymi priateľmi než s niekým, koho ste práve prvýkrát stretli. Nie každý totiž prehnanú otvorenosť oceňuje, urobíte preto lepšie, ak nebudete hneď rozoberať osobné problémy, finančné ťažkosti či choroby celej vašej rodiny. Aj diskusie o politike či náboženstve by mohli viesť pri prvých stretnutiach k nepochopeniu. Ak sa nezhovárate s blízkym priateľom, skúste na prvýkrát napríklad témy umenia, športu či filmov.
Správne množstvo parfumu
Veľa ľudí má na sebe prehnané množstvo parfumu, pretože majú strach, že ho ostatní nebudú cítiť. Lepšie je to však nepreháňať. Ľudia by mali váš parfum cítiť len v prípade, ak vkročia do okruhu, ktorý sa vytvorí, ak rozpažíte ruky. Stačí niekoľko kvapiek alebo prejsť cez obláčik, ktorý rozstreknete do vzduchu. Nech je vôňa akokoľvek dobrá, nikomu nepadne dobre, ak jej je toľko, že okolo vás budú padať muchy.
Prejavy náklonnosti
Ak ste zamilovaní, je ťažké neprejavovať si náklonnosť vždy a všade. Ak sa však chcete držať zásad etikety, snažte sa správať tak, aby ste iným ľuďom nespôsobovali nepohodlie. Tým, že si vášnivé bozky a objatia necháte na doma, prejavíte rešpekt nielen ľuďom vo vašom okolí, ale aj partnerovi.
Nedávajte si tašku na stôl
Ak idete do reštaurácie, mali by ste si zapamätať, že malú kabelku si na stôl dať môžete, veľká tam však nepatrí. Veľká kabelka nepatrí ani na vedľajšiu stoličku či na kolená. Ideálne je prevesiť si ju cez operadlo stoličky alebo položiť na zem.
Chlípanie sa nehodí
Aj keď si za jedlo platíte, nie je potrebné vyjesť z taniera aj poslednú omrvinku a z pohára sŕkať dovtedy, kým v ňom neostane ani kvapka. Okrem toho, že rušíte ostatných, stavíme sa, že keby oproti vám sedel niekto, kto vyškrabkáva tanier a sŕka z pohára, nepozdávalo by sa vám to.
Osobný priestor
Ak stretnete niekoho na ulici, nie je vhodné, aby ste na neho hlučne kričali už z diaľky a rovno mu skočili do náruče, najmä ak je dotyčná osoba v spoločnosti niekoho iného. A to ani v prípade, ak ide o vášho dobrého priateľa či priateľku. Toto pravidlo sa vzťahuje rovnako na ženy aj na mužov.
Slušnosť
Nezávisle od veku a spoločenského postavenia, slušné zaobchádzanie si zaslúži každý. Slovíčka ako „prosím“, „ďakujem“ či „boli by ste taký láskavý“ vás nestoja veľa energie a predsa sú lepšie ako drzosť.
Muž má ísť prvý
Aj keď sa hovorí, že dámy majú prednosť, existujú výnimky. Napríklad ak ide dvojica do kina, muž by mal do radu vchádzať ako prvý. Ak vchádza do radu, kde je niekoľko sedadiel už obsadených, nemal by prechádzať otočený chrbtom k už sediacim divákom.
Ako držať pohár
Aj večierky majú svoje zásady. Napríklad, pohár by ste mali držať v ľavej ruke, aby ste pravú mohli podať v prípade pozdravu. Pohár by ste navyše nemali držať na spodku stopky, ale vyššie, ak práve popíjate šampanské. Ak ste dostali chuť na niečo pod zub, ideálne by ste si mali dať niečo malé, čo nemusíte dlho držať v ruke a prežúvať.
Aké pravidlo etikety je podľa vás porušované najčastejšie?
Nahlásiť chybu v článku