Ak existuje niečo, čo si na svete želá každý jeden z nás, tak je to jednoznačne zdravie. Napriek tomu, že sa mnohí snažia o to, aby ho mali a nestratili, niečomu sa asi zabrániť nedá.
Existuje niekoľko vrodených chorôb, s ktorými sa proste musíte naučiť žiť. Existujú aj choroby, na ktoré zdanlivo neexistuje žiadny liek a človek sa s nimi proste musí naučiť žiť. Najnovšie sa však zdá, že nastal posun v oblasti Parkinsonovej choroby. Informoval o tom portál IFL Science. Vedci z kalifornskej univerzity v San Diegu dosiahli významné víťazstvo v boji proti demencii vyvinutím jednorazovej liečby, ktorá podľa všetkého trvalo lieči Parkinsonovu chorobu u myší.
Dobré vyhliadky do budúcna
Autori štúdie, ktorí opisujú svoju metódu v časopise Nature dúfajú, že ten istý proces sa jedného dňa môže použiť na liečbu u ľudí. Vedci strávili celé desaťročia pokusmi prísť s liečbou na ochranu mozgových buniek, ktoré sú počas Parkinsonovej choroby poškodené. Taktiež sa snažili generovať nové, no je pozoruhodné, že tímu sa podarilo dosiahnuť prielom zmenou jedného génu.
Výskum na myšiach
Prvý stupeň tohto objavu sa vyskytol v Petriho miske, kde vedci upravili genetické kód neuronálnych mozgových buniek nazývaných astrocyty. Tieto bunky v tvare hviezdy podporujú komunikáciu v mozgu. Aby mohli otestovať či sa princíp môže uplatniť na liečbu demencie v živom mozgu, vyvolali Parkinsonovu chorobu u myší. U ľudí sa Parkinsonova choroba vyskytuje, keď neuróny, ktoré produkujú dopamín, prestanú fungovať v časti mozgu.
Príznaky sa vytratili
Autori štúdie potom injektovali umelú DNA priamo do mozgu myší, čo spôsobilo, že sa astrocyty v tejto oblasti transformovali na nové neuróny produkujúce dopamín. V priebehu 12 týždňov liečby sa hladiny dopamínu u hlodavcov vrátili do normálu, čo viedlo k úplnému zastaveniu trasenia a iných príznakov Parkinsona.
Myši zostali úplne bez príznakov po zvyšok svojho života, čo naznačuje, že na úplné zvrátenie choroby môže stačiť len jedna liečba. Dáva to ľuďom nádej, že sa bude dať pomôcť aj tým, ktorí majú pokročilé štádium tohto ochorenia. Je, samozrejme, príliš skoro, aby sme predpokladali, že sa tento princíp bude dať uplatňovať aj na ľudí a lekári nebudú indikovať umelú DNA do mozgu ľudí postihnutých Parkinsonovou chorobou. Avšak v prípade ďalšieho výskumu je možné vyvinúť nové spôsoby liečby.
Nahlásiť chybu v článku