Od budúceho mesiaca si živnostníci priplatia. O túto sumu sa zvyšujú odvody do Sociálnej poisťovne

Lucia Mužlová

Foto: maxpixel

Ak ste živnostníkom, povinné sú pre vás dve mesačné platby. V prvom rade je to hneď od začiatku platba do zdravotnej poisťovne, kde je aktuálna mesačná minimálna výška 66,78 €. Prvý rok sú však živnostníci od platby do sociálnej poisťovne oslobodení. Ak už ste živnostníkom viac ako rok, dôležitou informáciou je, že odvody sa zvyšujú.

Ako informoval portál Sme, odvody do sociálnej poisťovne sa budú od budúceho mesiaca zvyšovať. Do teraz živnostník platil minimálne 151,16 eur, od budúceho mesiaca to bude 158,11 €.

Prečo sa odvody zvyšujú?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Peter _ Drezik (@pdrezik) on

Odvody sa zvyšujú pravidelne a nebude to inak ani v budúcich rokoch. Sociálna poisťovňa na základe podaných daňových priznaní prepočítava nové mesačné odvody. Výška odvodov závisí od toho, aký mesačný vymeriavací základ dosiahol. To znamená, že minimálna suma bude ako sme už spomínali 158,11 eur, no maximálna sa zvyšuje o 97 eur a zo sumy 2116,29 eur stúpnu na 2213,75 eura.

Sociálna poisťovňa každoročne zvyšuje minimálnu aj maximálnu sumu vymeriavacieho mesačného základu. Od januára je minimálny mesačný základ 477 eur a maximálny 6678 eur, dodáva sme.sk.

Bude o tom živnostník informovaný?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Denisa Navalanyová (@deneeska) on

Sociálna poisťovňa všetkým živnostníkom oznámi novú povinnosť platenia listovou formou. Tí, ktorí boli od platenia rok oslobodení a podali si odklad daňového priznania budú povinní prvú platbu uhradiť do 8 dňa v mesiaci október a list im príde v septembri. Ak ste si však odklad daňového priznania nepodávali, vyššiu sumu budete platiť už k 8. augustu. Listom o tom budete informovaní v júli.

Najnovšie články