Neuveríte, čo našli po rokoch v dome geniálneho umelca Salvadora Dalího

KatkaR

Keď začujete meno Salvador Dalí, pravdepodobne sa vám pred očami okamžite vybavia surrealistické tvary, obrazce a palety najrozmanitejších farieb. Či už sa necháte uniesť roztekajúcimi sa hodinami, rozprávkovými príbehmi s neuveriteľným dejom alebo tvárami zakomponovanými do rôznych typov prostredia, rozhodne uznáte, že tento umelec mal nespočetné množstvo inšpirácií, z ktorých sa vykľulo viac než 1 500 svetoznámych umeleckých diel. Ako sa však ukázalo, netradičné neboli iba Dalího diela, ale celý jeho život

Článok pokračuje pod videom ↓

Umelec strávil časť svojho života v mestečku Figueres, kde sa i narodil, no rovnako cestoval po celom svete, a to za účelom prezentácie svojich majstrovských diel. Neskôr sa zamilovaj do krásnej dedinky Port Lligat, v ktorej sebe a svojej milovanej manželke, a zároveň múze Gale, postavil vysnívaný domov.

Gepostet von Salvador Dalí am Samstag, 13. Januar 2018

V roku 1929 kúpil malý rybársky dom, ktorý počas nasledujúcich 40 rokov rozšíril do rozsiahleho a luxusného sídla. V súšasnosti je z tohto domu múzeum,  ktoré je považované za jedno z najpodivuhodnejších v celom Španielsku. Počas celého roka víta návštevníkov a turistov z celého sveta, a to nielen tých, ktorí boli obdivovateľmi Dalího, ale i tých, ktorí sa chcú jednoducho pokochať týmto excentrickým komplexom a vidieť výstredný a zvláštny interiér, v ktorom umelec prežil veľkú časť svojho života.

Už pri príchode do Port Lligat vás ohromí veľké biele vajce, ktoré je postavené na jednej z terakotových striech pred Dalího domom. Toto vajce je iba jednou z mnohých inštalácií, ktoré sa nachádzajú v okolí i vo vnútri sídla. Najvzácnejšou a najobdivovanejšou je ležiaci muž z dreva, ktorý sa nápadne ponáša na hlavnú postavu Swiftovej knihy Gulliverove cesty.

View this post on Instagram

Hello –

A post shared by Ryohei & Ioana (@casaryoana) on

Čím bližšie sa dostávate k Dalího domovu, tým viac nadobúdate pocit, že ste sa ocitli v úplne inom svete. Zo strechy sa na vás pozerajú dve ľudské hlavy obrovských rozmerov a pred vchodom vás čaká sedačka v tvare ružových pier.

View this post on Instagram

#salvadordalihouse #salvadordali #cadaques

A post shared by Tineke Boerendans (@tineke.boerendans) on

Keď sa presuniete do interiéru sídla, hneď v predsieni vás privíta obrovský divoký medveď.

View this post on Instagram

Dalin mielenmaisema. #dali #portlligat #dalihousemuseum

A post shared by Piia Paakkunainen (@piiapaakkunainen) on

Napriek luxusu a kráse, ktorými oplýva spálňa, táto miestnosť je pre návštevníkov prekvapením. Dalí a Gala totiž podľa všetkého nespávali v manželskom objatí. Ktovie, aký bol dôvod.

Celý dom vyzerá ako veľký labyrint, keďže je postavený z viacerých budov. Neveľké chodby spájajú jednotlivé miestnosti, z ktorých najkrajšia a najútulnejšia je veľká oblúková miestnosť – tá bola i Dalího obľúbenou. Na veľkom oblúkovom gauči, ktorý sa v nej nachádza, pravdepodobne usádzal svojich hostí.

View this post on Instagram

Esta sala doida, com essa cor doida, é um dos muitos cômodos da casa do grande pintor surrealista espanhol (e rei da autopromocao) Salvador Dali (1904-1989). Hoje um museu, fica em Port Lligat, na belíssima Costa Brava da Catalunha, localidade próxima a sua cidade natal, Figueres/This crazy living room, with its crazy light, it's one of the many rooms of Salvador Dali's house in Port Lligat, in the beautiful Costa Brava (wild coast) of Catalonia. Now a museum, it is not far away from Figueres, the town in which was born the great Spanish surrealist painter (and self-promotion champion) #casadesalvadordali #salvadordalihouse #salvadordalihousemuseum #portlligat #costabrava #portlligatdali #portlligat💙 #catalunyafotos #catalonia #cataloniasights #visitcatalonia #bomvelhomundo #ricardosetti

A post shared by Ricardo Setti (@ricardo.setti) on

https://www.instagram.com/p/1POnFawH_L/?tagged=salvadordalihouse

Na dvore sa nachádza bazén a kvetináče v tvare čajových šálok. Rovnako tu môžete nájsť malé terasy so schodami vedúcimi do neznáma. Všetko je totiž navrhnuté a postavené presne v štýle uznávaného umelca.

View this post on Instagram

#dali #oliveraie #salvadordalihouse

A post shared by Muriel TR (@muriel_tr) on

Štúdio, v ktorom Dalí tvoril, určite stojí za návštevu. Nájdete v ňom väčšinu zariadení, ktoré umelec denne používal a tiež obrazy zobrazujúce krásy Port Lligat. Stena v jednej miestnosti je pokrytá fotografiami slávnych osobností, ktoré Salvador obdivoval a ktoré stretol počas svojho života. Každá z izieb má perfektne premyslený dizajn a špeciálny účel.

https://www.instagram.com/p/BMLnpxxDc1b/?tagged=salvadordalihouse

https://www.instagram.com/p/BMLnjirjFby/?tagged=salvadordalihouse

Ak vás toto múzeum zaujalo, nemusíte zostať iba pri virtuálnej prehliadke. Môžete si zakúpiť lístok a absolvovať 45-minútovú prehliadku, počas ktorej sa budete môcť skutočne vžiť do kože slávneho umelca, prechádzať chodbami, ktorými počas svojho života prechádzal on a možno tu nájdete inšpiráciu, rovnako ako ju tu dlhé roky nachádzal on. Dalí bol nepochybne zvláštna osobnosť a človek, ktorého život nás bude fascinovať ešte dlho.

https://www.instagram.com/p/BJ6Y33oguCi/?tagged=salvadordalihouse

https://www.instagram.com/p/BcEKiREHPPc/?tagged=salvadordalihouse

Tak čo, vyberiete sa do Port Lligat aj vy? Ak ešte stále váhate, cena vstupenky vás určite presvedčí – je to prijateľných 11 €.

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), ofigenno.com 

Najnovšie články