Odborníci majú jednoznačnú odpoveď: Mali by byť obchody na Slovensku v nedeľu zatvorené?

SITA , Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Aktuálna parlamentná diskusia ukázala absolútnu neznalosť problematiky a nepochopenie, v akej situácii sa maloobchodníci nachádzajú. V pléne nezazneli žiadne uchopiteľné argumenty, informuje v tlačovej správe predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) Daniel Krakovský.

„Tí istí poslanci, ktorí presadili zvýšenie nedeľných príplatkov, dnes chcú o tieto príplatky obrať zamestnancov v maloobchode a podnikateľom prikázať, kedy majú mať otvorené,“ uviedol Daniel Krakovský. Niektorí zástancovia návrhu priznali, že nedele trávia najradšej s rodinou v nákupnom centre. „Je absolútne nepochopiteľné, že je niekto schopný poslať študentov porušovať zákonník práce a pracovať 12 až 16 hodín v sobotu, len aby si vykryli výpadok nedeľného zárobku,“ tvrdí Krakovský.

Ilustračná foto: archív TASR

Zasiahlo by to študentov

Dodáva, že celý problém sa zúžil iba na „ženičky“, ktoré majú nárok byť v nedeľu doma s rodinami. Avšak v maloobchode pracujú aj študenti, slobodní ľudia či dôchodcovia, ktorí si chcú počas víkendu privyrobiť. „Odborníci ako aj zástupcovia podnikateľov spochybňujú tiež argument úspor, keďže napríklad v supermarketoch chladničky musia bežať nonstop a obchodné centrá so službami zostanú rovnako otvorené,“ dodáva Krakovský. Podľa neho v konečnom dôsledku by úspora nastala iba na mzdách zamestnancov.