Moja orchidea bola suchá a nerodila žiadne kvety. Pomohol jej až tento trik s čiernym uhlím, vďaka ktorému je to najkrajší kvet v domácnosti

Zuzana Fulopova

rec. 10.4.2016Orchidea je pestrá, voňavá, izbová kvetina. Ak ju chceme udržiavať krásnu a zdravú, potrebuje špeciálnu starostlivosť, ktorá spočíva najmä v správnom pomere vody s odstupom pár dní, dostatku prísunu slnka a vzduchu, ako aj mesačnom hnojení. Ak tieto zásady správne nedodržíme, môže nám postupne odumrieť. My vám však poradíme, ako tomu predísť.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Určite to pozná každý, kto mal doma orchideu. Aj napriek kvalitnej starostlivosti jej začali odumierať korene, vädnúť listy, až nám nakoniec úplne odkvitla. Tomuto katastrofálnemu koncu, sa však dá vyhnúť vďaka nasledujúcim krokom.

Overte si, ako je na tom vaša orchidea

Ako prvé uchopte vašu kvetinu opatrne do rúk a mierne s ňou otočte do strany. Ak sa kvetina ani nepohla, pravdepodobne jej chýba voda. Skúste ju presunúť na štyridsať minúť do tieňa a následne vložiť do tridsať až štyridsať stupňovej vody na jednu hodinu. Vďaka tomu korene nasiaknu vlhkosť a ožijú.

Dodajte vašej orchidei vlahu

pixabay.com

Opatrne ju zoberte do sprchy a jemným teplým prúdom ju ovlažte. Určite sa však vyhnite stonke kvetov! Nechajte ju odkvapkať a asi tak po dvadsiatich minútach prejdite listy a stonku vatovým tampónom, až kým nebudú suché. Následne môžete vrátiť kvetinu na pôvodné miesto. Nezabúdajte ale, že by to malo byť miesto s teplotou nad osemnásť stupňov a s dostatočným svetlom.

Oživte vašu orchideu

Ak sa kvetina pri overovaní stavu točila ľahko, opatrne vyberte orchideu z kvetináča a skontrolujte stav koreňov. Dezinfikujte nožničky a následne odstráňte zhnitú a suchú časť. Pozor však na vyblednuté listy, tie neodstraňujte. Následne si rozdrvte na tanieri dve tabletky aktívneho uhlia a namočte doňho celú spodnú časť ošetrenej stonky.

Takto pripravenú orchideu dobre umiestnime do vopred pripravenej kôry v črepníku. Časom si sama vytvorí nový koreň. Posledným krokom je potierať listy roztokom kyseliny jantárovej raz denne po dobu desiatich dní.

Tak čo, skúsite túto metódu? Mať stále izbu plnú týchto krásnych, voňavých kvietkov stojí za vyskúšanie, čo poviete?

Pozri aj: 11 fantastických kozmetických tipov, ktoré z vás spravia skutočnú dámu! Nápad č. 10 mi zachránil rande

                                                                                                  (Zuzu)

Najnovšie články