Po poranení mozgu zo dňa na deň onemela. Keď po mesiacoch začala opäť rozprávať, všetci ostali v šoku

Hyriaková Kristína

Foto: Facebook (Emilie Egan)

Pri poranení mozgu sa vám môže stať naozaj čokoľvek. Môžete ochrnúť, môžete zabudnúť, ako sa chodí alebo zabudnúť rozprávať. Poranenia mozgu sú zvláštne v tom, že je každé iné.

Taký je aj prípad Emily Egan z Essexu, o ktorom informoval portál Unilad. Emily prežila nezvyčajné poranenie mozgu, po ktorom onemela. Emily bola zmätená a doktori ešte viac, pretože si nevedeli vysvetliť, prečo náhle onemela. 31-ročná žena však zostala v ešte väčšom šoku, keď zase začala znovu rozprávať.

Ovláda štyri prízvuky

Emily sa narodila a vyrastala v Essexe, no teraz hovorí s poľským prízvukom a svoj hlas dokáže meniť tak, aby mala taliansky aj francúzsky prízvuk. Ak je v strese, jej angličtina sa v podstate úplne „rozbije“ a prízvuk má zase ruský. Keď je vyčerpaná, stráca schopnosť rozprávať úplne. „Nie je to len môj prízvuk, ktorý sa mení. Nehovorím a ani nerozmýšľam rovnako ako predtým a nedokážem zostaviť vety tak, ako som to robila predtým,“ vysvetlila.

Inak píše aj rozpráva

„Teraz aj inak píšem, celý môj slovník sa zmenil a moja angličtina sa zhoršila, a to napriek tomu, že som celý život prežila vo Veľkej Británii. Môj otec povedal, že už viac nezniem ako ja, že nerozumie formuláciám viet, ktoré robím. Zažila som dokonca aj hrozný zážitok, keď si mysleli, že som cudzinec a v obchode na mňa nakričal muž a povedal, že cudzinci ako ja sú dôvodom, prečo je tu koronavírus.“

Zriedkavá porucha

Po mesiacoch testov Emily diagnostikovali syndróm cudzieho prízvuku, čo je zriedkavá porucha reči spôsobená poškodením mozgu. Lekári však vôbec netušia, čo ju spôsobilo. Emily pociťovala bolesti hlavy dva týždne a lekári sa spočiatku obávali, že prekonala cievnu mozgovú príhodu, no nezdá sa, že by to tak bolo. Teraz má pocit, ako keby bola úplne iný človek. Jej hlas sa zmenil aj v tom, že je zrazu hrubší.

Prestala pracovať

Stále má však pocit, že vôbec neznie ako ona a že hlas, ktorý jej vychádza z úst ani nespoznáva. Chodí na terapie raz týždenne, no neexistuje žiadna záruka, že sa to všetko vráti naspäť. Aby toho nebolo málo, pred niekoľkými týždňami musela ísť do nemocnice, lebo cítila slabosť na ľavej strane a teraz jej bola diagnostikovaná neurologická porucha. Má ochrnutú ľavú ruku, no lekári dúfajú, že jej to prejde.

Emily musela prestať pracovať, pretože ju to príliš stresovalo a lekári tvrdili, že by to zhoršilo jej zdravotný stav. Nevedia však či sa vôbec vráti do normálu.

Najnovšie články