Podľa štúdie vás má rada iba polovica priateľov. Vedci prišli na to, prečo to tak je

Hyriaková Kristína

Foto: MovieStillsDB

Koľko máte priateľov? Možno patríte k ľuďom, ktorí sú neustále obklopení početným množstvom kamarátov alebo máte radi len svoj malý okruh, ktorý nerozširujete ani rokmi. Vedci však prišli na jednu zaujímavú skutočnosť.

Zdá sa, že nech patríte ku ktorejkoľvek skupiny ľudí, niečo vás predsa len spája. Len polovica vašich priateľov vás má skutočne rada. Portál My Domaine informoval o štúdii z roku 2016, ktorá poukazuje na to, že ľudia sú veľmi slabí vo vnímaní toho, kto je naozaj ich priateľ. Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise PLoS One. Vedci v skutočnosti zistili, že len 50 % priateľstiev je vzájomných, čo znamená, že len polovica vašich priateľov vás má rado tak, ako si myslíte.

Foto: unsplash

Ako je to s priateľstvami?

Vedci uskutočnili prieskum na 600 študentoch z Európy, Ameriky a Izraela. V triede neskôr požiadali účastníkov, aby ohodnotili všetkých študentov vo svojej triede na stupnici od 0 do 5. 0 znamenala, že tú osobu nepoznajú, 3 znamenala, že je to priateľ a 5 zase znamenala, že patrí medzi jedného z najlepších priateľov. Účastníkov taktiež požiadali, aby tiež hádali, čo napísali ich spolužiaci. Výsledky ukázali, že väčšina ľudí predpokladá, že niekto, koho považujú za priateľa, to cíti rovnako.

Toto ľudia neradi počúvajú

Vedci však zistili, že takmer polovica priateľstiev nie je opätovaná. Aj keď je to len jedna štúdia, ktorá to tvrdí, potvrdzuje to aj ďalšia z roku 2011, kde vedci tvrdili, že len 45 % priateľstiev je opätovaných a taktiež aj v roku 2005, kedy sa odvolávali na 34 %. Vedec a spoluautor Alex Pentland uviedol pre The New York Times, že ľudia veľmi neradi počúvajú, že tí, ktorých považovali za priateľov, to tak necítia. Táto situácia však podľa neho súvisí s istou neschopnosťou toho, že mnohí ľudia majú problémy definovať, čo to vlastne priateľstvo je a čo naozaj znamená.

Foto: unsplash

Nie je dôvod na obavy

Napriek tomu, že ste si možno pomysleli, že asi vám aj z toho mála priateľov zostane ešte menej, nemusíte mať obavy. Podľa psychológa Robina Dunbara existujú akési vrstvy priateľstiev, ktoré predpovedajú, že existuje len obmedzené množstvo zmysluplných priateľstiev naraz, pretože existuje len obmedzené množstvo času a emocionálneho kapitálu, ktorý môžete rozdeliť. Podľa neho existuje len 5 kvalitných priateľských vzťahov, ktoré sme schopní udržiavať.

Foto: unsplash

Asi je teda jasné, že ako aj v mnohých ďalších prípadoch, tak aj tu ide v prvom rade o kvalitu, na ktorej záleží. Je stále lepšie mať niekoľko dobrých priateľov, na ktorých sa môžete spoľahnúť ako množstvo takých, ktorí nie sú vašimi pravými priateľmi.

Najnovšie články