Pôrod do priesvitnej vane alebo nasolená placenta, spojená s novorodencom niekoľko dní. Takto dnes rodia moderné ženy

Banana

S dobou sa mení aj móda, technika, správanie ľudí, a aj keď to môže znieť čudne – časom sa mení aj spôsob, akým chcú mamičky priviesť na svet svoje ratolesti. Niekedy ženy rodili doma, potom sa krásny moment privítania detí na svet presunul do bezpečnejšieho prostredia nemocnice a dnes majú mamičky na výber skutočne množstvo spôsobov. Či už ide o lepšiu voľbu aj čo sa týka dieťatka alebo je to len trend, ukáže asi až doba. Aké sú čoraz žiadanejšie spôsoby pôrodu?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Stavili by ste na „klasiku“ a chceli rodiť v pôrodnici alebo ste skôr za nie ešte celkom bežný spôsob pôrodu do vody? Aký spôsob pôrodu si volia mamičky čoraz častejšie?

Pôrod do vody

Tento spôsob pôrodu neustále naberá na popularite. Svet obleteli aj fotografie mamičiek, ktoré sa rozhodli podeliť o krásny moment ich života. Fotografie bábätka a matky v priesvitnej vani plnej vody však zasiahla aj vlna kritiky, no je len na ostatných, ako takéto zábery prijmú. Faktom ostáva, že pôrod do vody má mnoho výhod. Teplá voda je príjemná pre matku a pomôže jej viac sa uvoľniť a ostať v pokoji. Zmierňuje bolesť kŕčov a zvyšuje celkovú pohodu ako je to len možné. Pomáha vyhnúť sa zimnici a extrémne suchej a popraskanej pokožke.

pixabay.com

I prechod bábätka z jedného prostredia do druhého je plynulejší a šok bezprostredne po narodení je minimalizovaný. Je potrebné brať na vedomie, že takýto pôrod je bezpečný len pod dohľadom personálu a skúseného lekára. Riziko, že by sa dieťatko mohlo začať dusiť vodou alebo by nastali iné komplikácie je tu stále, preto je nemocnica najvhodnejším miestom na tento druh pôrodu.

Vertikálny pôrod

Ak ste prekrútili očami nad ďalším výmyslom modernej doby, musíme vás poopraviť. Klasický pôrod v ľahu, ako ho poznáme dnes, sa stal bežným až v 18. storočí. V minulosti totiž bolo úplne bežné, ak ženy rodili v stoji alebo miernom podrepe. Často rodili zavesené na ramenách inej osoby, alebo si vybrali komfortnejšiu polohu pri kľačaní na kolenách. Tento spôsob je pritom oveľa komfortnejší. Mamička pociťuje menej bolesti, fyziologicky je žena viac uvoľnená a maternica tak netlačí na cievy. Takýto pôrod je prirodzenejší a pre ženu jednoduchší.

pixabay.com

Pôrod na chrbte sa zaviedol skôr z praktického hľadiska – pre mužov pôrodníkov je menej komplikované odrodiť dieťa, pokiaľ nemusia matku podopierať a žena leží na chrbte. Veľa nemocníc však v súčasnosti zavádza aj tento model pôrodu, ktorý je pre ženu menej náročný.

Aktívny pôrod

Aktívny pôrod si vyžaduje starostlivý personál a ústretového lekára. Pri tomto druhu pôrodu má žena dovolené akékoľvek pohyby, ktoré jej napomáhajú znížiť stres, bolesť a zlepšujú prietok krvi. Aktívny pôrod zahŕňa uvoľňujúcu masáž, rotáciu panvou, rôzne cviky, predklony a samozrejme správne dýchanie. Žena sa až do bezprostredného momentu pôrodu môže prechádzať, precvičovať a vykonávať množstvo pohybov, ktoré jej pomáhajú sa rozptýliť a potlačiť bolesť.

pixabay.com

V momente, keď začne pôrod zasiahne lekár, no i počas rodenia mamička mení polohy podľa toho, ako sa cíti čo najkomfortnejšie. Ľah na chrbte strieda kľačanie na kolenách alebo predklon, kedy sa mamička opiera o pevný bod. Neustále hýbanie sa je skvelým spôsobom odbúravania stresu a vďaka lepšej cirkulácii krvi je lepšia dodávka kyslíka do celého tela, teda i k bábätku.

Pôrod s dulou

Aj keď dula nie je pôrodná asistentka, ktorú zamestnáva nemocnica a nemá kompetencie ako pôrodná babica, je skvelým spôsobom, ako sa na pôrod pripraviť najmä po psychickej stránke. Je to žena, s ktorou si má budúca mamička rozvíjať vzťah už počas pôrodu. Dula pozná ženské potreby, pocity a vie komunikovať s mamičkou na vysokej úrovni. Žena je tak pred i počas pôrodu istejšia, cíti sa komfortnejšie a nemá veľký strach.

pixabay.com

V tomto prípade je kľúčová filozofia, ktorá hovorí, že zdravá žena je fyziologicky perfektne pripravená na pôrod, no po psychickej stránke jej podpora môže veľmi pomôcť. Dula tak matke dodá istotu a sprevádza ju počas krásneho momentu života. Dnes si môžete duly vybrať i cez internet, napríklad podľa miesta ich bydliska. Sú oporou aj po pôrode a dokážu matke veľmi dobre poradiť. Mnoho matiek berie pôrod ako čisto ženskú záležitosť, preto je im príjemnejší pôrod v prítomnosti duly ako manžela.

Lotosový pôrod

Patrí medzi alternatívne spôsoby pôrodu a je vystavený asi najväčšej vlne kritiky. Podstata lotosového pôrodu spočíva v tom, že po narodení dieťaťa nie je pupočná šnúra prestrihnutá a spolu s placentou ostáva v spojení s dieťaťom. Oddelenie nastáva po troch až desiatich dňoch, keď sa pupočná šnúra sama oddelí. Dôvodom tohto nie typického pôrodu je názor, že dieťa prijme potrebné zvyšné živiny, pupočníkovú krv do svojho obehu a zníži sa tak deficit železa. Placenta sa po pôrode umyje, nasolí a zvyčajne sa k nej pridajú kvety na zmiernenie zápachu, napríklad i levanduľa kvôli dezinfekčným účinkom. Placenta je často z praktických dôvodov uložená do nádoby aby bol jej prenos spolu s dieťatkom jednoduchší.

pixabay.com

Odporcovia sa ale zhodujú, že pozitívne účinky nie sú nijako vedecky dokázané a dokonca je u tohto druhu pôrodu vyššie percento novorodeneckej žltačky alebo ňou novorodenci trpia dlhšie ako pri normálnom pôrode. Aj mnoho lekárov varuje, že placenta po oddelení od tela nemá krvný obeh, preto sa stáva prakticky mŕtvym tkanivom, u ktorého je vysoké riziko vzniku infekcie. Tá sa potom môže prostredníctvom pupočníka dostať do tela dieťatka, ktoré je týmto spôsobom ohrozené.

Pozri aj: Týmto 5 mýtom mamičky stále veria! Fakty o cisárskom reze a prirodzenom pôrode, ktoré musí poznať každá žena

zdroj: Jana, takprosto.cc

Najnovšie články