Obsahujú rovnaké množstvo kofeínu ako 1 šálka kávy. Toto je 6 produktov, ktoré vás nabijú potrebnou energiou

KatkaR

Milovníci kávy si bez tohto lahodného a aromatického nápoja pravdepodobne svoj deň nevedia už ani len predstaviť. Ak však medzi nich nepatríte a káve neholdujete, určite ste už niekedy premýšľali, ako získať energiu na vykonávanie bežných činností. Máme pre vás dobrú správu. Kofeín sa totiž nenachádza iba v káve! Existujú potraviny a nápoje, ktoré obsahujú takmer rovnaké množstvo kofeínu, aké sa nachádza v jednej šálke kávy.

O týchto skutočnostiach informovala Jackie Arnett Elnahar, spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka spoločnosti TelaDietitian. Tvrdí, že niektoré potraviny, v závislosti od značky, obsahujú kofeín, ktorého množstvo sa v niektorých prípadoch približuje k 95 mg, teda k množstvu, ktoré je obsiahnuté i v káve.

Proteínové a energetické tyčinky

View this post on Instagram

Chocolate Hazelnut Whip from @fulfil_nutrition Been waiting for this baby to land and oh my god it did not disappoint. In fact it has to be their best bar yet #fulfil A solid 11/10 😍 . . Texture is 💯 on point . The minute you bite into it, you know it’s a winner. Soft in the middle, caramel layer on top and a delicious outer milk chocolate layer coated in crunchy hazelnut bits. . . Macros ; 55g bar 210 calories 9.7g Fat (of which saturates 4.9g) 15g of carbs (1.9g sugars, 13g polyols) 20g Protein . . . Pretty ok macros 🙌🏼 in my book. An absolute must try protein bar ❤️ Nice job @fulfil_nutrition It was worth the wait 😍 . . Got my little stash from @bodyfirstnutrition 💙 . . #proteinbar #review #delicious #irishfitfam #irishfitness #fitness #protein #chocolate #review #supplements #fitfam #corkfitfam #dublinfitfam #foodie #fitfood #fitnessfood #gymlife #gymlifestyle

A post shared by Vikki Cronin (@vikkicroninfitness) on

Ak pravidelne navštevujete fitness centrum alebo sa snažíte žiť zdravo a aktívne, určite ste už niekedy ochutnali lahodné proteínové tyčinky. Tie do vášho tela okrem dávky bielkovín dostanú aj množstvo kofeínu. Samozrejme, najmä tie s kávovou alebo mocha príchuťou. Elnahar potvdrzuje, že práve tiečo tyčinky môžu obsahovať takmer toľko kofeínu, koľko človek prijme vypitím kávy. V závislosti od značky a konkrétnej príchuti sa množstvo kofeínu môže pohybovať od 0 do 75 mg.

Energetické nápoje

Určite ste sa už ocitli v situácii, kedy ste museli stihnúť nejaký termín na odovzdanie práce alebo úlohy, boli ste v strese a potrebovali ste pracovať aj počas noci. Pravdepodobne sa vám to podarilo práve vďaka energy drinkom, ktoré sú známe tým, že vám okamžite dodajú dávku energie. Jackie opäť potvrdila, že tieto nápoje môžu obsahovať takmer rovnaké či dokonca vyššie množstvo kofeínu ako káva. Približne 500 ml energetický drink obsahuje od 50 do 357 mg kofeínu. Množstvo závisí znova od konkrétnej značky.

Čokoláda

View this post on Instagram

Sometimes, you meet the most interesting people in the most unexpected places😊 It was great to finally be introduced to Tom @makechocolateathome, to talk of all things #chocolate and to taste his home and handcrafted #chocolatecreations 🍫 This featured @bahenandco Brazil 70% #darkchocolate is not one of Tom’s creations but it reminds me of the time when, midway through our conversation, he whipped out a number of #chocolatebars from his bag, including the @bahenandco Papua New Guinea 70%, like it was just the most natural thing to do🙌 Glossy temper, nose of sweet almonds and prune, nice sharp snap, slow even melt and the flavour intensity of prunes with some tartness. #australianbeantobar #craftchocolate #artisanchocolate #beantobarchocolate #chocoholic #chocolatelover #chocolateaddict

A post shared by The Roaming Chocoholic (@theroamingchocoholic) on

Milovníkmi kávy síce nemusíme byť všetci, no nech zdvihne ruku ten, kto by dokázal odolať lahodnej a kvalitnej čokoláde! Okrem skvelej chuti máme pre vás ďalší dôvod, prečo ju milovať. Extra horká čokoláda totiž obsahuje kofeín. Čím vyšší je obsah kakaa v čokoláde, tým vyšší je i obsah kofeínu. Podľa odborníčky sa síce v sladkostiach kofeín nevyskytuje v takom množstve ako v káve, avšak má tu svoje miesto.

Čierny čaj

Ak si počas dňa rada doprajete šálku čierneho čaju, vedzte, že jeho vypitím do tela prijmete 25-48 mg kofeínu. Nuž, a čo sa týka kofeínu, dvoma šálkami čierneho čaju podľa Jackie prekonáte jednu šálku kávy.

Sóda

View this post on Instagram

soda collection cans #soda #collection #home #canvas #sodacans

A post shared by Pi (@design.piaguilar) on

Máme tu ľudí, ktorí nedajú dopustiť na kávu a potom tých, ktorí nedajú dopustiť na dobrú vychladenú sódu. Niektorí z tej druhej skupiny neváhajú vypiť 4 či 5 plechoviek sladkého nápoja denne. A keď zvážime, že priemerná plechovka sódy obsahuje od 22 do 115 mg kofeínu, niet sa čo čudovať, že títo ľudia sa cítia byť vždy nakopnutí a plní energie.

Zmrzlina

Keďže leto a horúce počasie sa nezadržateľne blíži, určite ste už aj vo svojom meste videli otvorené zmrzlinové stánky. Možno vás to prekvapí, no táto lahodná a osviežujúca pochúťka môže tiež obsahovať kofeín, a to najmä v prípade, že si vyberiete zmrzlinu s kávovou príchuťou. Jeden kopček obsahuje síce iba pár miligramov, no priznajte sa nám – doprajete si naozaj iba jeden kopček? Keď sa rozhodnete zájsť do obchodu a kúpiť si kávovú zmrzlinu v krabici, jej konzumáciou prijmete až 100 mg kofeínu.

Ak sme vám narobili chute a zároveň premýšľate, po čom máte siahnuť aby ste mali energiu na ďalšiu prácu počas celého dňa, určite si vyberiete z uvedeného zoznamu dobrôtok. Vybrali ste si alebo zostávate verná starej dobrej šálke kávy?

Pozri aj: Ako skladovať potraviny, aby vydržali dlho čerstvé? 9 tipov, vďaka ktorým už nikdy nebudete jedlom plytvať a vyhadzovať ho do koša

Katuš, thisisinsider.com

1
Komentovať