Každý deň ich robíme. A nie raz. Mnohé hneď niekoľkokrát a niektoré celodenne. Nesprávne návyky sú strašiakom, ktorý nám ubližuje a my si to vôbec neuvedomujeme. Pozrite sa, ktoré z bežných činností ničia nás, naše zdravie a našu vitalitu.
Prekrižovanie nôh v sede
Vôbec prvý krát upozornila na nebezpečenstvo prekrižovania nôh ešte v roku 1999 jedna zahraničná spoločnosť na výrobu potravinových doplnkov. V USA dokonca rozbehla kampaň proti prekrižovaniu nôh. Dôvod je jednoduchý. Početné štúdie dokázali, aký negatívny vplyv má tento bežný denný zvyk. Sedenie s prekríženými nohami vedie k nielen k zvýšeniu tlaku, vzniku kŕčových žíl, poškodeniu nervov, ale aj k samotnej deformácii a následným ťažkým problémom s kolenami už u ľudí v mladom veku! Odteraz už žiadne sedenie s kolenom cez koleno.
Kŕmenie vtákov na ulici
Najvďačnejším objektom nás ľudí, ktorí v rámci vychádzky s deťmi obľubujeme kŕmiť vtáčiky, sú jednoznačne holuby. Pre deti je to síce zábava, no žiaľ, aj nebezpečná. Pravdepodobnosť, že voľne žijúci vták je nakazený je viac ako 50%. Holuby neprenášajú len psitakózu, ale aj kolibacilózu, histoplazmózu, salmonelózu, tuberkulózu, listeriózu, tularémiu, toxoplazmózu… Ste si istí, že chcete poznať celý zoznam?
Nosenie lacných slnečných okuliarov
Túžba zákazníkov ušetriť núti výrobcov slnečných okuliarov používať na ich výrobu lacné plasty. Okuliare tak dostatočne nechránia pred UV žiarením a na priamom slnku môžu spôsobiť mimoriadne nebezpečné popálenie sietnice. Nekvalitné sklíčka, ktoré sú navyše aj tmavé a tým priťahujú slnko ešte viac, vám týmto „pomáhajú získať“ ešte vyššiu dávku ultrafialového žiarenia a sú tak ešte škodlivejšie, ako keby ste žiadne okuliare nemali. Nie je pritom novinkou, že nadbytok ultrafialového žiarenia spôsobuje šedý zákal, poškodenie očí a niekedy môže viesť dokonca aj k rakovine.
Príliš veľa vody
Dobre ste počuli. Nadmerné pitie vody nie je to najlepšie riešenie. Piť zasa málo, tiež nie je dobre. Výskumníci tvrdia, že množstvo prijatej vody je u každého človeka individuálne. Súvisí s vašou hmotnosťou, výškou, tempom, atď. Ak sa budete veľa pohybovať, veľa aj pite. Ak však máte problémy s obličkami, alebo so srdcom, je lepšie piť s mierou. V každom prípade, najistejší spôsob, ako zistiť koľko vody potrebujete je riadiť sa vašim vlastným telom a síce – smädom. Pokiaľ smäd necítite, nelejte do seba litre vody nasilu.
Liečba boľavých miest teplom
Veľmi radi a s obľubou prikladáme na boľavé miesta na našom tele teplý zábal. Či už je to, keď nás sekne v krku, alebo pri boľavom kolene. Existuje však celý rad ochorení, pri ktorých je prikladanie teplého zábalu výslovne zakázané a my ho napriek tomu v nevedomosti praktizujeme. Ak si prikladáte teplo pamätajte, že postihnutá oblasť nesmie byť krvácavá, nesmie v nej prebiehať zápalový proces (napr. pri podráždení žlčníka, slepého čreva, pankreatitídy), ale ani v priebehu prvých hodinách, či cca dva dni po úraze. Teplé obklady sa tiež neodporúčajú pri pacientoch s onkologickými ochoreniami.
Pripravovanie pukancov v mikrovlnke
Ak nemáte v návode uvedené, že pukance sa môžu pripravovať v mikrovlnke, v žiadnom prípade ich tam nedávajte! Nebezpečenstvo predstavuje chemická látka s názvom diacetyl. Ide o syntetický aromatický olej, ktorý pri zahrievaní vstupuje do pľúc a poškodzuje ich. Znížiť riziko vpádu škodliviny môžete tak, že necháte pukance vychladnúť. Najlepšia prevencia je však pukance v mikrovlnke nerobiť.
Obedovanie na nesprávnych miestach
Pracovné priestory sú rôzne. Často sú však nielen že absolútne nevhodné pre stravovanie, ale kumuluje sa v nich veľké množstvo baktérii, ktoré neprospievajú tráveniu. Jesť by ste mali vo vyvetranom a na to uspôsobenom prostredí a počas obeda dopriať svojmu mozgu zaslúženú pauzu. Inak sa nebude poriadne sústrediť na prijímanie potravy, čoho dôsledkom bude nesprávne trávenie a možné pocity nafúknutia, či ťažoby.
Nosenie otvorenej obuvi v meste
Samozrejme, že v lete nie je veľmi praktické a ani príjemné nosiť uzatvorené topánky. No ak aj vy patríte k ľuďom, čo nosia v lete otvorené topánky – a to najmä žabky a nízke sandále – musíte byť vysporiadaný s rizikom lokálnych poranení, ktoré so sebou neskôr prinášajú v tom lepšom prípade plesne, v tom horšom zápaly. A tie môžu začať v nohách a šíriť sa do celého tela.
Pitie odtučneného mlieka
Na prvá pohľad to vyzerá, že odtučnené mlieko je rovnako zdravé, ba zdravšie, ako obyčajné, lebo je bez tuku. V skutočnosti to nie je pravda. Problém odtučnených mliek spočíva v tom, že odstránením tuku z mlieka sa odstraňujú aj vitamíny. Mnoho výrobcov „posilňuje“ mlieko pomocou prášku, ktorý konzumentovi zvyšuje cholesterol. V dôsledku toho je pitie takéhoto mlieka rizikové najmä pre pacientov s ochorením srdcovocievneho systému, ale aj pre starších ľudí.
Ľahostajnosť k držaniu tela
Správne držanie tela = symetrické usporiadanie všetkých orgánov. A to všetci dobre vieme, že to nie je jednoduché. Väčšina z nás sa o svoj chrbát nestará a sedíme tak, ako nám je pohodlné. Dôležité v tomto prípade je nájsť si správnu kancelársku stoličku a správne nakloniť monitor. Podľa nasledujúceho zoznamu si môžete skontrolovať, či to sedíte správne.
#výška stoličky je zvolená v závislosti k dĺžke predkolenia
#zadok nesmie zaberať menej ako 2/3 kresla
#operadlo musí zodpovedať optimálnemu zakriveniu chrbtice (spoľahlivé operadlo k chrbtici tesne prilieha po celej jej dĺžke)
#ruky na operadlách by mali byť položené tak, aby vaše ramená neboli ani neprirodzene vysoko ani príliš nízko (vtedy sa začnete podvedome nakláňať dopredu)
#nohy by ste nemali prekladať, pretože okrem iného to vedie k narušeniu krvného zásobovanie dolných končatín
Náš tip : Nemeňte polohu v sede hneď, keď máte pocit, že sa vám nesedí príjemne. Na správnu polohu v sede je potrebné si zvyknúť. Vytrvajte, bolestivé momenty predýchajte a postupne si zvyknete a vaše telo sa uvoľní.
zdroj : babskeveci.sk (Monika), adme.ru
Nahlásiť chybu v článku