Ak si farbíte vlasy, majte sa na pozore. Tejto žene sa po farbení zväčšila hlava takmer dvojnásobne následkom alergickej reakcie

Zuzana Fulopova

Každá z nás chce byť pekná a aj preto sa pravidelne staráme o svoju pleť, nechty, či vlasy. Krémy, make-up, farby na vlasy… možností ako dopomôcť ku kráse je neúrekom. Ak ste si však niekedy farbili vlasy doma, mali by ste vedieť, že to občas nemusí dopadnúť dobre. Určite ste už počuli o ženách, ktorým farba spôsobila popálenie pokožky, či vypadávanie vlasov. Najnovší prípad však šokuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nedávno obletela svet správa o 19-ročnej Estelle z Francúzka, ktorá po aplikácii farby na vlasy zažila ťažkú alergickú reakciu. Farba jej spôsobila taký opuch tváre, že tvarom pripomínala doslova obrovskú žiarovku.

youtube

Mladá študentka už pri nanášaní farby na vlasy začala cítiť, že niečo nie je v poriadku. Cítila pálenie na pokožke hlavy, po ktorom nasledoval hneď opuch. Následne si zobrala antihistaminikum, naniesla krém proti bolesti a ľahla si spať. Po prebudení však neverila vlastným očiam, jej hlava bola neuveriteľne opuchnutá.

Dokonca sa jej alergická reakcia začala zhoršovať a Estelle začal puchnúť aj jazyk. „Nemohla som dýchať a hlavu som mala ako žiarovku,“ vyjadrila sa Estelle. Následne bola hospitalizovaná v nemocnici, kde jej lekári zistili alergiu a bola jej aplikovaná adrenalínová injekcia. „Pred príchodom do nemocnice neviete, ako dlho bude trvať cesta, či sa zatiaľ neudusíte,“ dodala zároveň.

Niektoré farbivá obsahujú chemický PPD (parafenylendiamín), ktorý môže spôsobiť rôzne alergické reakcie. Preto výrobcovia odporúčajú vždy pred nanesením farby na vlasy najprv aplikovať malé množstvo výrobku na ruku a farbiť vlasy až po 48 hodinách po testovaní. Tým predídete prípadnej neželanej reakcii. Zrejme tento test nerobí žiadna z nás, no po prečítaní tohto článku zrejme začneme.

youtube

Menej závažné alergické reakcie na PPD sa môžu prejavovať ako sčervenenie, svrbenie, či dokonca pľuzgiere v postihnutej oblasti.  Závažné alergické reakcie na túto zložku môžu dokonca spôsobiť také komplikácie, ako je zlyhanie obličiek, či až zlyhanie dýchania.

Estelle neskôr priznala, že síce si testovala farbu najprv na ruke, ale aplikovala ju už po 30 minútach. „Mojím najväčším posolstvom je povedať ľuďom, aby boli oveľa opatrnejší s takýmito výrobkami, pretože následky môžu byť smrteľné,“ povedala Estelle. Študentka tiež apeluje na spoločnosti, ktoré vyrábajú farby na vlasy, aby jasnejšie a výraznejšie vyznačovali na obaloch upozornenia na túto zložku a taktiež výraznejšie informovali o potrebnom vykonaní testu.

Pozri aj: 16 kozmetických tipov a trikov, ktoré uľahčia každodenný život každej žene

Zuzu, womenshealthmag.com

Najnovšie články