Prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá naďalej zodpovedané mnohé dôležité otázky súvisiace s plánom plošného pretestovania obyvateľov Slovenska v súvislosti s ochorením COVID-19.
Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Premiér Igor Matovič (OĽANO) doposiaľ nekomunikoval s prezidentkou, potvrdil Strižinec. Na margo toho, že o celoplošnom pretestovaní prezidentku SR neinformoval, Matovič v nedeľu po mimoriadnom rokovaní vlády uviedol, že nemusí byť ako veliteľka Ozbrojených síl (OS) SR informovaná o každom kroku.
Všetko sa vysvetlí
„Vrchná veliteľka OS je ceremoniálna funkcia mimo času vojny. Prezidentka preberá velenie v čase vojny,“ vysvetlil predseda vlády. Deklaroval však, že sa s Čaputovou stretne a všetko jej vysvetlí, pretože to je mimoriadna situácia a „všetci majú ťahať za jeden povraz“. Do konca októbra OS SR pripravia a počas novembra zrealizujú plošné testovanie obyvateľstva v súvislosti s novým koronavírusom. Po zasadnutí vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že pôjde o operačnú misiu s názvom Spoločná zodpovednosť. Uviedol, že plánujú nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov a hasičov.
Upozornila na dôležitú vec
Napriek tomu, že väčšina ľudí teraz rieši v prvom rade práve celoplošné testovanie, prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila na svojej sociálnej sieti príspevok, v ktorom upozorňuje na ďalší problém. Je ním domáce násilie. „Jedným z vážnych sprievodných javov prvej vlny pandémie bol výrazný nárast domáceho násilia. Podmienky naň narastajú, keďže v snahe znížiť šírenie vírusu sa opäť zatvárame doma a obmedzujeme naše sociálne kontakty.“
„Išla som sa preto informovať o aktuálnej situácii na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. Aj keď tváre skúsených a zanietených poradkýň musia zostať v anonymite, ich hlas už mnohým ženám pomohol v tých najťažších chvíľach. V rozhovore s nimi som sa dozvedela, že zaznamenávajú útlm volaní podobne, ako na začiatku prvej vlny pandémie. Je to pochopiteľný paradox. Útlm však nie je signálom, že by násilie vymizlo, ale toho, že domácou karanténou sa znižuje priestor pre obete dovolať sa pomoci.“
„Zažívame náročnú dobu, v ktorej čelíme naraz množstvu výziev a nie pre všetkých z nás je domov bezpečným miestom. Prosím, buďme o to viac solidárnejší a vnímavejší voči svojmu okoliu.“ Prezidentka ďalej pridala niekoľko kontaktov pre ľudí, ktorí potrebujú domáce násilie riešiť.
Nahlásiť chybu v článku