Prezidentka nie je za povinné testovanie a sankcie: Účasť na testoch by nemala byť vymáhaná pod hrozbou

TASR

Foto: TASR Erika Ďurčová

Kondíciu zdravotníckych zariadení považuje prezidentka SR Zuzana Čaputová za najkľúčovejšiu tému nasledujúcich dní a týždňov. Povedala to v pondelok po návšteve Univerzitnej nemocnice Martin (UNM).

Článok pokračuje pod videom ↓

Hlava štátu uviedla, že chce byť informovaná z prvej ruky o tom, ako sa darí zdravotníckym zariadeniam v aktuálnej situácii, preto navštívila martinskú nemocnicu. Zdôraznila, že je v kontakte aj s predstaviteľmi iných nemocníc a zdravotníckych zariadení.

Blížime sa k českému scenáru?

„Hovorí sa veľa o tom, ako sa vyvíja situácia v Českej republike, že sa k nej blížime. Dokonca sa k nej blížime aj rýchlejším tempom. Znamená to, že v horizonte dvoch alebo troch týždňov sa podľa predikcií bude počet hospitalizovaných počítať nie na stovky alebo na tisícky. Práve preto je dôležité, v akej kondícii sú naše nemocnice a zdravotnícky personál,“ zdôraznila. Prezidentka zároveň poukázala na to, že počet zdravotných sestier a obslužného zdravotného personálu na Slovensku je nepomerne nižší.

Foto TASR – Michal Svítok

Nápor sestier

„V porovnaní napríklad s Nemeckou republikou máme na počet obyvateľov polovicu zdravotných sestier… Toto sú dôvody, pre ktoré sa zaujímam o to, ako zvládneme budúci nápor,“ informovala. Rovnako ako v iných slovenských nemocniciach, aj v UNM podľa Čaputovej čelia tomu, že ochorenie COVID-19 sa nevyhýba ani lekárom a zdravotníckemu personálu. Podotkla, že situácia nie je jednoduchá.

Premiér sa ospravedlnil

„Hovorili o únave, ale zároveň aj o veľkom odhodlaní,“ priblížila. Nápor pacientov však podľa nej nateraz zvládajú. Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa ospravedlnil prezidentke SR Zuzane Čaputovej, že informoval o plošnom testovaní obyvateľov na nový koronavírus skôr nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú ako ju. Uviedol to na sociálnej sieti.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

„Pani prezidentky sa to evidentne dotklo a ja sa jej týmto chcem ospravedlniť,“ povedal predseda vlády. Vysvetlil, že o definitívnom podpísaní zmlúv na nákup testov sa dozvedel v piatok (16. 10.) počas samitu v Bruseli na raňajkách s Merkelovou. Matovič ju informoval o pláne plošného testovania. Premiér uviedol aj dôvod, pre ktorý vopred neinformoval Čaputovú.

Prezidentke to nehovoril

„Pani prezidentke som o pláne vopred nehovoril dovtedy najmä preto, lebo som si zobral k srdcu jej opakovane verejne vyslovené volanie po tom, aby vláda informovala až o tých veciach, ktoré sú definitívne isté,“ podotkol. Predseda vlády by sa mal s Čaputovou stretnúť v utorok (20. 10.) o 9.00 h. Verí, že hlava štátu plán podporí.

FOTO TASR – Martin Baumann

Prezidentka sa vyjadrila na sociálnej sieti aj k statusu premiéra Igora Matoviča. „Reakcia na status premiéra Igora Matoviča. Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií.“

Najnovšie články