Šikovná Slovenka Veronika Bušová je naozaj stelesnením osoby, ktorá si zo svojej vášne urobila prácu. Napriek tomu, že na Slovensku študovala právo, rozhodla sa odísť do New Yorku, kde v prestížnom Medzinárodnom kulinárskom centre (ICC) vyštudovala cukrárstvo a reštauračný manažment. Pod vedením sveto uznavaných šéfkuchárov a cukrovinárov sa rok učila umeniu cukrárstva. Najnovšie sa stala novou cukrárskou hviezdou Lidla, kde bude pravidelne prinášať nové nápady, ako si osladiť život. A verte tomu, že keď sa hovorí o sladkom živote, Veronika je naozaj odborník!
Veronika, cukrárstvo máš v génoch, keďže aj tvoja babička bola cukrárka. Do akej miery rodinné zázemie ovplyvňuje naše stravovacie návyky?
Moja babička z maminkinej strany bola skvelá kuchárka aj cukrárka, ale neživila sa tým. Keď som bola malá chodila som k nej na „ kuchynské práce“, ako sme to doma volali. Posadila ma na kuchynskú linku a dovolila mi pomáhať jej pri pečení, čo ma veľmi tešilo. Bola skvelá babička. A aj neskôr, keď som sa rozhodla vymeniť právo za cukrárstvo, podporovala ma a tešila sa z mojich úspechov. Rodinné zázemie je podľa mňa základom stravovacích návykov. Rezance, džemy, knedle alebo zaváraniny boli vždy naše domáce. Vyrástla som na domácej polievke od maminky, a aj dnes je to jedna z vecí, ktoré ma dokážu postaviť na nohy. Moji rodičia pestujú vlastnú zeleninu a ovocie, zemiaky, chovajú sliepky, kačky a vyrábajú med. Jedlo bolo u nás v rodine obľúbenou témou, radi spoločne stolujeme, plánujeme jedálniček, skrátka kvalita stravy je pre nás doma podstatná. A aj svoju dcérku vediem k zdravej strave. Strava nemusí byť prekombinovaná, obľubujem jednoduché klasické pokrmy, ako je obyčajný vývar alebo zeleninové rizoto, podstatné však je, aby použité suroviny boli čerstvé a lokálne.
Vyštudovala si právo a istý čas si sa venovala aj práci právničky. Kedy nastal ten zlomový moment, že si si povedala idem robiť len jednu vec a tou je cukrárstvo?
U druhej babičky som počas štúdia praxovala v advokátskej kancelárii ako právny asistent, neskôr ako koncipient. Už počas školy som však vedela, že to nie je cesta pre mňa. Baví ma, keď výsledok mojej práce môžem hneď vidieť, nie som asi veľmi trpezlivá ☺ a nemám rada spory, ktorým sa pri práve nevyhnete. Dlho som sa o tom s rodičmi rozprávala, keď som u nich našla podporu, bolo jednoduchšie rozhodnúť sa. Videli, že cukrárčina má robí šťastnou a ďakujem im, že mi dopomohli k tomu, aby som sa živila mojím hobby. Môj muž za mnou do Ameriky viackrát cestoval, tak mi nebolo za veľkou mlákou dlho samej smutno.
Odišla si teda na nejaký čas do New Yorku, kde si študovala cukrárstvo. Akí sme my Slováci, čo sa týka jedálenských zvykov? Konzervatívni či otvorení novým chutiam?
New Yorku je stret mnohých kultúr a to vplýva na miestnu gastro scénu, ktorá je pestrejšia ako u nás. Niekedy si však my Slováci ani neuvedomujeme, aké máme šťastie na kvalitu lokálnych surovín. Mali by sme si to vážiť a snažiť sa ich viac využívať. Je veľa slovenských kuchárov, ktorí uspeli aj v zahraničí. Podľa mňa majú slováci vkus a cit, vedia chute dobre kombinovať. Ako konzumenti sme možno trochu konzervatívnejší, myslím však, že vieme oceniť kvalitu a vidno to určite aj na stúpajúcej kvalite ponuky gastroprevádzok a ich ponuky.
Zdroj: Lidl
V Lidli často bývajú týždne rôznych svetových kuchýň. Ktorá kuchyňa je tvoja najobľúbenejšia? Myslíš si, že sa treba držať striktne jednej kuchyne alebo je dobré miešať chute z rôznych kultúr dokopy?
Toto je jedna z vecí, na ktorú sa pri tomto koncepte teším, vymýšľať receptúry k jednotlivým kuchyniam. Určite sa inšpirujem mojimi cestami v zahraničí, kde sa snažím vždy ochutnať čo najviac typických miestnych pokrmov z lokálnych surovín. Je skvelé, že Lidl takéto suroviny prináša v tematických týždňoch na Slovensko a kvalitu si tak užijú aj ľudia, ktorí menej cestujú. Mňa cestovanie neskôr inšpiruje pri vymýšľaní receptúr, ktoré ale nekopírujem, no vždy ich dotváram tak, aby v nich bol môj osobný rukopis. Nebránim sa ani fusion. No viac ako dôraz na samotnú kuchyňu, však preferujem dôraz na konkrétnu surovinu. Mám rada napríklad taliansku kuchyňu, kde sa pokrmy príliš nekombinujú. Vyrastala som však na Slovensku a vážim si aj recepty starých mám na klasiky ako tvarohové buchty s marhuľovým džemom, ktoré doma milujeme.
Do akej miery je teda tvoja práca kreatívna a do akej musíš nasledovať pravidlá?
Cukrárske remeslo sa líši od kuchárskeho najmä v tom, že cukrár sa musí pri práci držať viac stanovených gramáží, pomerov surovín, aby výsledok dopadol podľa predstáv. Pri kuchárčine sa dá jedlo za pochodu viac upravovať. Aj ja sa držím overených receptúr, ktoré som dlho skúšala a „šperkovala“. Receptov sa vždy držím pri jednotlivých komponentoch, ako sú korpusy, krémy, to však vôbec neuberá na kreativite samotného dezertu, nakoľko pri kombinovaní rôznych chutí, korenín, pridaním čerstvého ovocia a zdobením sa dá na dezerte kreatívne vyblázniť. V overených receptoch rada experimentujem tak, že sa snažím nahrádzať niektoré suroviny za zdravšie, napríklad bielu múku za orechy, cukor za med, experimentujem napríklad aj s olivovým olejom, ktorý dokáže v určitých kombináciách veľmi príjemné zvýrazniť chuť použitých ingrediencií.
Momentálne sa staneš cukrárkou pre Lidl Recepty, ktoré sú fakt topka na slovenskom webe v oblasti receptov. Čím ťa Lidl zaujal, že si sa rozhodla popri tvojom vlastnom biznise, spolupracovať aj s ním?
Vždy som spolupracovala so silnou značkou, s ktorej filozofiou som sa stotožňovala. Tak ako sme spoločne s Benčík Culinary Group vytvotili CrémeChic, teším sa na spoluprácu s Lidlom. Veľmi sa mi páčia kvalitné videá, ktoré Lidl robí, prostredníctvom ktorých sa aj menej tradičné recepty dostávajú do bežných domácnosti a motivujú k tvorivosti v kuchyni. Rada ľuďom ukážem, čo mám pre nich vymyslené a som zvedavá na spätnú väzbu, ktorá ma určite posunie vpred. Varenie a pečenie je najmä o pozitívnych emóciách a verím že tým, ako budeme spoločne piecť sa ľudia v kuchyni zabavia, vložia do mojich receptov kúsok svojho srdca a budem tak môcť byť bližšie k tomu, prečo cukrárčinu robím v prvom rade — pre radosť.
Zdroj: Lidl
Aké máš očakávania od spolupráce s Lidlom? Berieš to ako výzvu či skôr ako zábavu?
Tak ako som doma v pečení, pred kamerou som úplným nováčikom. Dúfam, že mi ľudia odpustia počiatočnú rozpačitosť ☺ Pečenie si užívam a ako výzvu beriem to, že sa chcem naučiť túto energiu preniesť prostredníctvom Lidl videí k ľuďom. Budem sa snažiť priniesť svieži nový prístup a verím že aj nové techniky, ktoré určite ocenia nielen diváci, ktorí s pečením začínajú, ale aj tí, ktorí sú síce už zdatní cukrári, ale moje triky im pomôžu svoje umenie ešte vylepšiť.
Ako teda vyzerá tvoj bežný deň? Dá sa v tvojom prípade vôbec hovoriť o nejakej rutine či nude? 🙂
Môj bežný deň predtým, ako sa mi narodila dcérka Ninka a teraz sa veľmi líšia. Pred narodením dcérky som v práci trávila bežne 10 hodín denne, ani pracovné víkendy mi neboli cudzie. Piekla som pre zákazníkov torty, robila kalkulácie, hľadala dodávateľov a komunukovala s nimi, vyberala a školila personál, mnohokrát som robila aj šoféra, nákupcu či psychológa ☺ Dnes, s dvojročnou dcérkou, je to najmä o dobrej organizácii času a skvelom „babysittingu“ mojej maminky. V práci sa venujem už len kreatíve, operatívu som úplne prenechala kolegom. Vymýšľam nové recepty, pripravujem nové dezertné lístky, prípadne chystám tastingy alebo najnovšie natáčam videá ☺ Práca je mojím koníčkom, preto sa snažím využiť každú voľnú chvíľku na tvorenie. Som matka a na rodinu nedám dopustiť, čas strávený s Ninkou sa snažím využiť plnohodnotne, chodíme denne do prírody, jazdíme na koňoch, často cestujeme na výlety, veľa sa spolu smejeme a rady varíme.
Tvoja práca je naozaj kreatívna a fyzicky náročná. Myslíš si, že by si dokázala robiť takúto prácu, keby to zároveň nebol tvoj koníček?
Škola v Amerike bola fyzicky veľmi náročná. Program bol nahustený do jedného roka, boli to celé dni na nohách bez prestávky a o rýchlom živote vo veľkomeste ani nehovorím. Veľmi ma to však bavilo, preto som aj každú voľnú chvíľku a víkendy venovala stážam a zapájala sa do všetkých dobrovoľných aktivít nad rámec programu. Ako ma to namiesto únavy napĺňalo energiou v Amerike, tak ma práca napĺňa energiou dodnes. Priznávam, momentálne ma viac baví kreatíva, ktorá nie je tak fyzicky náročná, svoj podiel na tom však asi majú aj prekojené noci, myslím že každá matka vie o čom hovorím ☺
Mám pocit, že okolo mňa sa stále viac a viac rieši problematika rôznych potravinových intolerancií a obmedzovaní sa v oblasti stravovania z tohto dôvodu. Máš pocit, že sa to začína už odzrkadľovať aj na našom trhu a existuje dostatočne množstvo substitútov?
Nie som odborník na výživu ani lekár, aby som vedela zhodnotiť nakoľko je to naozaj stúpajúca problematika alebo iba trend v stravovaní. Aj ja sa snažím doma variť zdravšie, lebo varím aj pre malé dieťa. Nie som však zástancom obmedzení v podobe bezlaktózovej či bezlepkovej stravy, ak človek naozaj nemá zdravotné ťažkosti. Vtedy je to, samozrejme, odôvodnené. Ja osobne ako zdravé vnímam pravé maslo, nie margaríny, džemy bez umelých prísad, čerstvé ovocie a zeleninu, vajíčka, masť či mäso z domáceho chovu. Ak hľadáme substitúty mliek, tukov alebo múk pre zákazníkov, ktorí to vyžadujú, pozorujem zlepšenie v tejto oblasti už aj u nás. Trh sa prispôsobuje dopytu so stúpajúcim trendom zdravej výživy a už aj v Lidli nájdeme celkom slušnú skladbu takéhoto sortimentu.
Nakoniec nám povedz, aký je tvoj najobľúbenejší koláč, ktorý si môžeme aj my v Startitup urobiť za chvíľku. Vieš sme trošku leniví, no radi jeme. 🙂
Mám radšej raňajkové pečivo ako samotné koláče. Môj favorit je mandľový croissant , ktorý si môžete ľahko pripraviť na raňajky aj v kancelárii. Výrobou samotného croissantu vás nebudem zaťažovať, ten si môžete kúpiť v Lidli alebo si počkajte na recept v Lidl Cukrárni, keď bude najbližšie v Lidli francúzsky týždeň ☺
Na krém budete potrebovať:
120 g masla Pilos
120 g trstinového cukru Castello
½ lyžičky soli Castello
2 veľké vajíčka
240 g mletých mandlí Belbake
3 lyžice likéru amaretto Alliance
20 g škrobu Castello
20 g hladkej múky Castello
80 g mandľových lupienkov na ozdobu Belbake
Maslo vyšľaháme s cukrom do peny. Potom zašľaháme vajíčka a likér, Prisypeme pomleté mandle zmiešané so škrobom a múkou a zmesi spojíme.
Croissanty rozrežeme horizontálne na polovicu a naplníme krémom. Krém natrieme aj na vrch croissantu a posypeme lupienkami. Takto pripravené croissanty dáme zapiecť do rúry vyhriatej na 180 °C na asi 15 – 20 minút, kým bude povrch zlatistý. Je to ozaj mňamka.☺
zdroj: startitup
Nahlásiť chybu v článku