Robia to s láskou a nie pre peniaze. O predčasne narodené bábätká sa stará 300 špeciálnych sestier

TASR

Foto: archív TASR

Novorodeniatka narodené predčasne a bábätká s vážnymi zdravotnými problémami trávia v nemocniciach často dlhé týždne až mesiace. Ich počet každým rokom stúpa. V šiestich perinatologických centrách na Slovensku sa o ne stará asi 300 zdravotných sestier, upozornilo pri príležitosti štvrtkového Svetového dňa neonatologických sestier občianske združenie Malíček.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janka Tóthová (@tothova.janka) on

“Starostlivosť sestier o novorodencov sa významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socioekonomický dosah,“ priblížila zakladateľka občianskeho združenia Malíček a zároveň staničná sestra Ľubica Kaiserová.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝓛𝓲𝓷𝓭𝓪 𝓜𝓪𝓻𝓽𝓲𝓷𝓴𝓸𝓿𝓪 🌸 (@linduskam) on

O prácu v perinatologických centrách podľa Kaiserovej nie je veľký záujem. „Mladé vzdelané sestry radšej siahnu po voľných miestach na pracoviskách, s ktorými mali možnosť zoznámiť sa už počas štúdia alebo v nemocniciach ani nezostávajú,“ zhodnotila. Lákadlom podľa nej nie je ani platové hodnotenie. Požiadavky na prácu sestier pritom s rozvojom odboru i na podnet verejnosti rastú.

Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, 15. augusta ocení sestry z perinatologických centier. Krištáľových anjelikov im ako poďakovanie osobne odovzdajú rodiny skôr narodených detí.

Najnovšie články