Rodičia zúria. V škôlke zaviedli vegánske menu bez toho, aby to konzultovali. Veria, že deťom varia zdravo

Kristína Hagarová

Ilustračná foto: archív TASR

Každý rodič trvá na tom, aby sa jeho dieťa zdravo stravovalo. Asi žiadne nechce, aby sa kŕmilo len mastným a rôznymi polotovarmi. Vyvážená strava je určite niečo, na čo proste bude správny rodič vždy dbať.

Mnohí vegetariáni či vegáni sa rozhodli, že budú svoje deti vychovávať v podobnom duchu, ako sú oni, teda im nebudú dávať žiadne mäso. Najnovšia však podľa Ladbible mnohých rodičov pobúrilo rozhodnutie škôlky, ktorá sa rozhodla, že zavedie vegánske menu bez toho, aby sa poradila s rodičmi. Škôlka Jigsaw Day v Chesteri je jednou z prvých v Spojenom kráľovstve, kde sa od januára 2020 prejde na vegánsku stravu. To znamená, že z jedálnička odstránia všetko mäso, vajcia, ryby a mliečne výrobky.

Foto: unsplash

Rodiča sú pobúrení

Rodičia však nesúhlasia a tvrdia, že škôlka sa dala na štýl, ktorý diskriminuje deti, ktoré mäso jedia. Najviac ich však nahnevalo práve to, že sa s nimi vôbec neporadili. „Vynútili si to bez akýchkoľvek slov, a to nie je správne. Nemali by robiť takéto rozhodnutia v mojom mene,“ povedala anonymná mamička. „Ak chce byť moja dcéra vegánkou, keď bude staršia, bude to v poriadku. Moja dcéra však má rada syr aj ryby. Je to obrovská, drastická zmena a ja z nej nemám radosť.“

Veria, že deťom varia zdravo

Podporili ju aj ďalší rodičia. „Postaviť deti pred hotovú vec, pred voľbu životného štýlu skôr, ako sa rozhodnú, je úplne zlé. A okrem toho to diskriminuje deti, ktoré si pochutnávajú na strave s mäsom a rybami. Zákaz jesť mäso je hanebný. Jednoducho to nie je na nich, aby urobili toto rozhodnutie. Myslím si, že varím pre svoje deti zdravé a výživné jedlá, medzi ktoré patrí mäso aj zelenina. Môj syn veľmi rád jedáva. Prejsť na vegetariánstvo je jedna vec, ale vegánstvo je šialenstvo.“

Foto: unsplash

Niektorí však súhlasia so škôlkou

Nie každý sa však postavil úplne proti tomuto rozhodnutiu. Iní rodičia chválili progresívny prístup učiteľov v starostlivosti o deti. „Je to ako keby ste povedali, že nechcete, aby sa vaše deti vzdelávali o tom, čo môže zachrániť našu planétu. Vegánske alebo nie, toto je fakt zdravé a sme nadšení, že náš syn bude jesť toto jedlo.“ V dôsledku tohto rozhodnutia však škôlka príde o niekoľko detí, avšak získajú viac rodičov, ktorí majú o takýto prístup záujem. Zamestnanci sa teraz starajú o 260 detí do štyroch rokov.

Chcú chrániť prírodu

Zakladateľka spoločnosti Jigsaw, Claire Taylor, ktorá je najväčším poskytovateľom starostlivosti o deti v Chesteri si obhájila svoje rozhodnutie. „Jedlo, ktoré jedia deti v našich škôlkách, má dopad nielen na ich zdravie, ale aj na zdravie našej planéty. Zmena je oveľa menej drastická, ako to znie. Naše súčasné menu je na 40 % vegetariánske a všetky jedlá v našom novom menu sú rovnaké jedlá, len sú upravené na rastlinný spôsob. Deti sú teda oboznámené s chuťou, textúrami, príchuťami, preto to bude hladký prechod,“ povedala.

Foto: unsplash

Čo si o niečom takomto myslíte vy? Je jasné, že rodičov možno až tak ani nepobúrilo rozhodnutie škôlky ako to, že to urobili bez toho, aby sa s nimi predtým neporadili. Ako by ste reagovali?