Medzinárodný deň žien sa oslavuje každý rok od roku 1911, no celosvetový boj za nerovnosť je stále rovnako dôležitý ako predtým.
Ako uvádza portál Tyla, tohtoročnou témou MDŽ je svet bez zaujatosti, stereotypov a diskriminácie. Na počesť tejto témy si portál pripravil hneď 10 dôvodov, prečo by sme si mali v roku 2022 pripomínať MDŽ.
Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
Aj keď býva nezákonné platiť žene menej peňazí ako mužovi za vykonávanie rovnakej práce, neznamená to, že medzi zárobkom nie je rozdiel. V Spojenom kráľovstve analýza ukázala, že na každých 100 libier, ktoré zarobí muž, žena zarobí 84,60. V priemere sú sumy a bonusy priznané mužom oveľa vyššie ako ženám.
Milióny dievčat v dobovej chudobe
Ženy počas svojho života minú tisíce eur na menštruačné produkty, a to nezahŕňa lieky proti bolesti a ďalšie veci. Podľa výskumu Plan International UK až 49 % dievčat vynechalo deň v škole kvôli menštruácii. Množstvo dievčat nemá prístup k týmto potrebám. Našťastie, už mnohé krajiny dodali menštruačné produkty zadarmo, v roku 2020 sa stalo Škótsko prvou krajinou.
Násilie páchané na dievčatách a ženách
Minulý rok bol pre ženy obzvlášť ťažký. Útoky vzrástli, predpokladá sa, že v Spojenom kráľovstve čelilo domácemu násiliu až 1,6 milióna žien. Charitatívna organizácia pre ženy Refuge oznámila 61-percentný nárast telefonátov a kontaktov na ich domácu linku v rokoch 2020 až 2021. Je tiež predpoklad, že dve ženy týždenne sú zavraždené svojím partnerom.
Nárast sexuálneho obťažovania
Najmenej 71 % žien zažilo nejakú formu sexuálneho obťažovania na verejnosti a v skutočnosti môže byť toto číslo ešte vyššie. Prieskum denníka I zistil, že 31 % respondentov vo veku 25 až 34 rokov sa necíti bezpečne pri nočnej chôdzi osamote.
Od pískania na ulici alebo po fyzické útoky, nie je divu, že ženy chcú, aby sa obťažovanie na ulici stalo trestným činom.
Nízke poplatky za obťažovanie
Minulý rok bol oznámené, že v Spojenom kráľovstve menej ako jeden zo 60 prípadov znásilnenia viedol k obvineniu. Zatiaľ, čo polícia zaznamenala 52 210 znásilnení, k obvineniu alebo predvolaniu viedlo len 843 z nich. Mnohí hovoria o dekriminalizácii znásilnenia a že bude trvať až 18 rokov, kým sa dopracujú k cieľu.
Ženy častejšie hladujú
Hoci aj na Slovensku žijeme v krajine, kde väčšina z nás má prístup k jedlu a čistej vode, svetový hlad je stále prevládajúcim problémom, ktorému ženy čelia. Podľa niektorých zistení až 60 % chronicky hladujúcich tvoria ženy a dievčatá.
Ženy sú uväznené vo svete určenom pre mužov
Technický priemysel je stále oblasťou, v ktorej dominujú muži a sme svedkami toho, ako si rôzne produkty navrhujú muži pre mužov. Príkladom sú aj mobilné telefóny, ktoré sú neustále väčšie a pohodlnejšie sa zmestí do dlane priemerného muža.
Keď sa žena stane účastníkom autonehody, je o 47 % vyššia pravdepodobnosť, že sa vážne zraní , a o 17 % vyššia pravdepodobnosť, že zomrie. Pretože autá a nárazové figuríny sú vytvorené na základe priemerného muža – pričom nezohľadňujú rozdiely vo výške a hmotnosti žien.
Ženy sú v médiách slabo zastúpené
Projekt Global Media Monitoring Project (GMMP) vykonal v roku 2015 najväčšiu štúdiu o zobrazovaní, účasti a zastúpení žien v spravodajských médiách a priniesol zistenie, že menej ako štvrtinu spravodajských zdrojov tvoria ženy.
Keď sa na našich obrazovkách objavia ženy, majú tendenciu dodržiavať tradičné štandardy krásy, v priemere budú rozprávať menej ako muži a je menej pravdepodobné, že budú hrať roly vodcov alebo profesionálov v drámach.
Režisérka Lexi Alexander pre The Guardian povedala, že podľa nej v šoubiznise až 99 % žien zažilo sexizmus. Spomenula príhodu, kedy ju vodič odmietol vziať, pretože mu bolo povedané, aby čakal na režiséra, čo bola ona.
Potrvá 140 rokov, kým sa rodová priepasť odstráni
Pandémia koronavírusu prispela k prehĺbeniu globálnej rodovej priepasti o ďalších 36 rokov. V správe Svetového ekonomického fóra z roku 2021 o globálnych rozdieloch medzi mužmi a ženami sa odhaduje, že ženám a mužom bude trvať v priemere 135,6 roka, kým dosiahnu rovnosť na celom svete, namiesto 99,5 roka uvedených v správe z roku 2020.
Lepšie výsledky dosahujú krajiny Island, Fínsko, Nórsko, Nový Zéland a Švédsko, ktoré sú na čele rebríčka a rozdiely sú minimálne.
V medzinárodnom meradle ženy trpia
Ak máte to šťastie a privilégium, že môžete pohodlne žiť v spoločnosti, kde si môžete založiť bankový účet, chodiť po uliciach bez sprievodu a nezažívať obťažovanie zo strany mužov, možno si myslíte, že ste to vyhrali. Avšak, mali by sme myslieť na ženy po celom svete, ktoré sú poznačené mnohými zákonmi a sankciami, ktoré im bránia žiť slobodne.
V Nigérii a ďalších 46 krajinách sveta je legálne, aby muž bil svoju manželku. Ak si teda ešte stále kladiete otázku, či je Medzinárodný deň žien potrebný, tu máte odpoveď. Zamyslite sa nad tými, ktorým bola odopretá sloboda a privilégiá, ktoré máme aj my.
Nahlásiť chybu v článku