Žiadajú od nich hidžáby, ony sa rozhodli protestovať. Fotografie afganských žien v tradičnom oblečení vás dostanú

Hyriaková Kristína

Foto: Twitter (deeebsters)

Afganské ženy sa postavili proti prísnym predpisom obliekania Talibanu tým, že začali zdieľať fotografie v tradičnom, farebnom oblečení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Unilad, ženy rôznych vekových skupín sa rozhodli na Twitteri zdieľať fotografie v jasnch a farebných odevoch, ako protest proti Talibanu, ktorý ich chce donútiť nosiť čierny hidžáb. Kampaň má názov #DoNotTouchMyClothes alebo aj „Nechytaj sa môjho oblečenia“ a začala s ňou doktorka Bahar Jalali, historička, ktorá sa zaoberá programom rodových štúdií.

Nenechajú si zničiť kultúru

Napísala tiež, že afganské ženy nedovolia, aby si ich kultúru privlastňovali tí, ktorí ich chcú vymazať, čo je názor, ktorý zdieľajú aj mnohí ďalší, ktorí cítia, že „čierne zahalené oblečenie“ nie je niečo, čo tradične nosili moslimské ženy v Afganistane. Nový minister pre vysokoškolské vzdelávanie Talibanu, Abdul Baqi Haqqani vyhlásil, že aj keď ženy budú môcť navštevovať univerzity, dôjde k segregácii pohlaví a povinnému islamskému obliekaniu. Podľa neho musia študentky nosiť hidžáb.

Práve preto sa rozhodli afganské ženy zdieľať tradičné oblečenie, ktoré je súčasťou ich kultúry. Toto oblečenie je krásne a farebné a podľa mnohých nie je dôvod, aby si ženy obliekali práve toto.

Najnovšie články