Stránky, ktoré sa Anna rozhodla ukryť boli zlepené. Nie sú však nijakou novinkou. Doposiaľ však nikto netušil, čo by sa v nich mohlo písať. Vďaka pokročilej technológii sa to konečne podarilo rozlúštiť. A tieto texty sú vskutku zaujímavé. Iba 14-ročná Anna tu ukryla niekoľko neslušných vtipov o mužoch, ženách, sexe a prostitúcii.
„Ktokoľvek si tieto stránky prečíta, nebude môcť potlačiť úsmev,“ povedal Frank van Vree, riaditeľ holandského inštitútu pre vojnu, holokaust a genocídu. „Neslušné vtipy sú medzi deťmi celkom bežnou záležitosťou. Vďaka ním vieme, že aj napriek darom, ktoré Anna dostala do vienka, bola stále obyčajným dospievajúcim dievčaťom.“ Tieto strany Anna napísala 28. septembra 1942, teda len pár týždňov predtým, ako sa musela aj s celou svojou rodinou, ukryť pred nacistami.
‘Dirty jokes’ revealed on mystery pages of Anne Frank’s diary https://t.co/lJb8sNmHuy pic.twitter.com/SBNRoGx91l
— ManOfThePeople (@yungruffad) 16. mája 2018
„Tieto stránky nás doviedli ešte bližšie k osobnosti mladého dievčaťa a skvelej spisovateľky Anny Frankovej,“ povedal výkonný riaditeľ múzea Anny Frankovej, Ronald Leopold. Zaujímavosťou je, že aby sa Anne hovorilo o sexe ľahšie, adresovala tieto slová fiktívnym postávam. Ku príkladu vtipy na zlepených stránkach, Anna písala imaginárnej kamarátke menom Kitty. K prostitúcii Anna napísala: „Každý muž, teda ak je normálny, naháňa ženy. Takéto ženy ich čakajú čakajú na ulici. V Paríži na to dokonca majú veľké domy, otec tam bol.„
„Dirty Jokes“ Found In Hidden Pages Of Anne Frank’s Diaryhttps://t.co/HHjp7SWD45 pic.twitter.com/ufXspLxYVi #IFLScience
— Anna Ercilla (@annaercilla) 17. mája 2018
Niektoré vtipy boli aj trochu kruté: „Vieš prečo sú dievčatá z Wehrmachtu v Holandsku? Aby slúžili ako matrace pre vojakov.“ Humor Anne celkom zjavne nechýbal.
Hidden pages of Anne Frank’s diary revealed using new technology https://t.co/3xwrUREmzB pic.twitter.com/ByekAiWlls
— anna holligan 🎙 (@annaholligan) 15. mája 2018
Väčšinu svojho denníka napísala po dobu dvoch rokov, kedy aj s celou svojou rodinou skrývala pred nacistami. Po dvoch rokoch ich však objavili a všetci putovali do Auschwitzu. Vojnu prežil iba jej otec, Otto Frank. Anna aj so svojou sestrou zahynula v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Pán Frank jej denník našiel a rozhodol sa ho publikovať. Neskôr sa z denníka stal bestseller.
Pozri aj: Toto unikátne video zachytáva jediné existujúce zábery slávnej Anny Frankovej
Nahlásiť chybu v článku