Silné knižné hrdinky na filmovom plátne: Filmy, ktoré pohladia srdce každej romantickej ženy

Lucia Mužlová

Čo spája hrdinky filmov Zápisník jednej lásky, Pýcha a predsudok, či Anna zo Zeleného domu?

Súčasný Hollywood adaptáciám praje. Na plátna sa dostávajú príbehy komiksových hrdinov, severských detektívov či mladých čarodejníkov. Pri tom všetkom sa však nezabúda ani na romantiku.  Osobitý ženský pohľad na milostný život sa snažia spisovatelia zachytiť odjakživa a mnohé zo “ženských románov” sa stali predlohami  pre úspešné filmové adaptácie. Poznáte tie najznámejšie?

Pýcha a predsudok

Kultový román Angličanky Jane Austenovej z roku 1813 sa objavil na plátnach či televíznych obrazovkách hneď niekoľkokrát. O prvú priečku popularity súperia televízna miniséria BBC s dnes už oscarovým Colinom Firthom a Jennifer Ehle, a posledná filmová adaptácia režiséra Joea Wrighta z roku 2005 s Keirou Knightley a Matthewom MacFaydenom. Obe verne rozprávajú Austenovej príbeh o chudobnej aristokratke Lizzie Bennetovej, ktorej svojrázna povaha očarí na pohľad arogantného pána Darcyho.

film1Zaujímavosťou adaptácie BBC z roku 1995 je, že práve vďaka nej dostal Colin Firth rovnomennú rolu Marka Darcyho v prvom diele Bridget Jonesovej, ktorá viackrát priamo odkazuje na Austenovej román.

Anna zo Zeleného domu

Slovenským divákom dobre známa ryšavka Anna Shirleyová je výtvorom kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej. Sirota Anna sa náhodou ocitá v mestečku Avonlea v opatere staršieho páru súrodencov Cuthbertovcov. So svojím nezvyčajným výzorom a povahou to má v malej komunite nesmierne ťažké, no hra osudu ju spojí práve s jej najväčším trýzniteľom, sebavedomým Gilbertom Blytheom.

Do úlohy Anny bola spomedzi troch tisícok dievčat vybratá Megan Follows, ktorá prezradila, že nakrúcanie nebolo vždy príjemné. Vraj sa stávalo, že korzet ako súčasť Anninho kostýmu nosila aj štrnásť hodín denne! Nečudo preto, že ho po skončení nakrúcania s radosťou spálila.

Farba citov

Debut americkej spisovateľky Kathryn Stockettovej z roku 2009 rozvíril hladiny nielen knižnej scény. Príbeh mladej empatickej novinárky Eugenie Phelanovej, ktorá musí začiatkom 60. rokov minulého storočia bojovať s rasovými predsudkami juhu Spojených štátov, sa dočkal rovnako úspešnej adaptácie. Vo filme Farba citov (orig. The Help) sa Emma Stone snaží dostať pod povrch ignorovaného problému černošských opatrovateliek a povedať o ňom svetu. Čím hlbšie však do témy preniká, tým viac sa dozvedá aj o svojom budúcom ženíchovi Stuartovi.

film4Film si vyslúžil štyri nominácie na Oscara, päť nominácii na cenu BAFTA a rovnako päť nominácii na Zlatý glóbus. Tieto nominácie sa podarilo premeniť na víťazstvo herečke vo vedľajšej úlohe – Octavii Spencer.

Zápisník jednej lásky

O ženský pohľad na lásku sa občas pokúsia aj muži. Azda najznámejším príkladom je román Zápisník jednej lásky autora Nicholasa Sparksa. V ňom sa bohatá dedička Allie Hamiltonová zamiluje navzdory mienke svojej rodiny do chudobného Noaha Calhouna. Príbeh je rozprávaný retrospektívne, keď o niekoľko desaťročí Alzheimerovou chorobou postihnutá Allie žiada Noaha, aby jej príbeh začiatku ich lásky pripomenul.

film5Známa adaptácia z roku 2004 vystrelila do prvej ligy dvoch mladých kanadských hercov, dnes Hollywoodske hviezdy – Ryana Goslinga a Rachel McAdams.

Kamene bolesti

Jedným z najnovších filmových prírastkov do žánru romantických drám je francúzsky film Kamene bolesti, ktorý do našich kín dorazí ešte tento rok. Adaptácia novely talianskej spisovateľky Mileny Agus je príbehom Gabrielle, ktorá sa na konci 2. svetovej vojny vydá za muža, ktorý cez vojnu pomáhal jej rodine, no po neúspešných pokusoch otehotnieť odchádza na liečenie do kúpeľov. Práve v nich však po prvýkrát zisťuje, čo je to skutočná láska.

film2Film Kamene bolesti s francúzskou megahviezdou Marion Cotillard ako Gabrielle bol uvedený v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. V slovenských kinách ho môžete vidieť už od 8. decembra 2016.

[youtube EPdGbqyHMMw 720 410]

zdroj: itafilm.sk

Najnovšie články